Zielona energia na giełdę

Włoski koncern Enel chce wprowadzić na giełdę swoją spółkę zajmującą się pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych. Może to być największa w Europie pierwotna oferta publiczna od momentu wybuchu kryzysu.

Publikacja: 20.03.2010 00:32

Wartość oferty 49 proc. akcji firmy Enel Green Power jest szacowana przez analityków, na podstawie p

Wartość oferty 49 proc. akcji firmy Enel Green Power jest szacowana przez analityków, na podstawie prognoz jej wyników, na około 4,5 mld eur

Foto: Bloomberg

Wartość oferty 49 proc. akcji firmy Enel Green Power jest szacowana przez analityków, na podstawie prognoz jej wyników, na około 4,5 mld euro. Sam Enel ocenia wartość całej firmy na około 13 mld euro.

Na razie Enel szuka banków, które to IPO przeprowadzą. W ciągu tygodnia lub dwóch wyśle do nich zaproszenia, a ostatecznego wyboru dokona do końca kwietnia.

Takie terminy wymienił prezes Enelu Fulvio Conti podczas konferencji w Londynie. „Zielona” spółka ma pojawić się jednocześnie na giełdach w Mediolanie i Madrycie. Kiedy? – IPO może nastąpić w czerwcu, wrześniu albo i październiku, zależy to od warunków rynkowych – powiedział Conti.Na rynek mają trafić tylko istniejące akcje Enel Green Power, nie planuje się podwyższania kapitału tej jednostki.

Oferta akcji włoskiej spółki może być największą w Europie od 2007 r., kiedy, jeszcze przed kryzysem, papiery warte 4,5 mld euro uplasowało na rynku inne „zielone” przedsiębiorstwo – Iberdrola Renovables, zależne od hiszpańskiego koncernu Iberdrola.

Rynek IPO w Europie wciąż jest bardzo słaby – według danych Bloomberga, wartość ofert przeprowadzonych w ciągu ostatnich 12 miesięcy wynosiła 14,2 mld USD, przy 18,8 mld USD w USA i 49,2 mld USD w Azji. Zdaniem analityków dobrze byłoby, gdyby udało się zrealizować choć jedną dużą ofertę, która może go rozruszać.

Enel Green Power zajmuje się pozyskiwaniem energii z wiatru, słońca, wody, źródeł termalnych i biomasy. Działa w 17 krajach w Europie i obu Amerykach. Dysponuje obecnie mocami 5,7 gigawatów, które mają wzrosnąć do 2014 r. do 9,4 gigawatów.

Wpływy z oferty swojej spółki Enel, który jest największym producentem energii elektrycznej we Włoszech, chce wykorzystać głównie do zmniejszenia swoich długów. Wynosiły one na koniec zeszłego roku 51 mld euro, a do 2014 r. mają spaść do 39 mld euro.

Do wejścia na giełdę szykują się obecnie także dwie firmy niemieckie. Kabel Deutschland, największa w kraju telewizja kablowa, w trwającej do piątku ofercie zamierzała pozyskać 765 mln euro, natomiast spółka odzieżowa Tom Tailor chce wkrótce zebrać z rynku do 190 mln euro.

[ramka]

[b]14,2 mld USD[/b] – tylko tyle (około 10 mld euro) wyniosła wartość pierwotnych ofert publicznych w Europie w ostatnich 12 miesiącach[/ramka]

Gospodarka światowa
Meta dostanie odszkodowanie za infekowanie WhatsAppa
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Chińska spółka zyskuje na wojnie Indii z Pakistanem
Gospodarka światowa
Zamówienia w niemieckich fabrykach wzrosły w marcu bardziej niż przewidywano
Gospodarka światowa
Niepewność polityczna i handlowa ciąży wskaźnikom koniunktury
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wstrząsy handlowe przyniosły aprecjację
Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec