Walory japońskiego ubezpieczyciela Dai-ichi Life Insurance zdrożały w pierwszym dniu notowań w Tokio o 14 proc.Firma sprzedała akcje za 11 mld USD. Było to więc największe IPO na świecie od przeprowadzonej dwa lata temu, opiewającej na 19,7 mld USD, oferty papierów operatora kart kredytowych Visa na rynku nowojorskim. W Japonii tak dużej sprzedaży akcji, jak w przypadku Dai-ichi, nie było zaś od debiutu operatora telekomunikacyjnego NTT DoCoMo w 1998 r.
Notowania ubezpieczyciela rozpoczęły się w czwartek od wzrostu kursu do 160 tys. jenów (1712 USD), w porównaniu z ceną emisyjną 140 tys. jenów. Po tej cenie zrealizowano zlecenia za 151 mld jenów (obrót akcjami ubezpieczyciela stanowił 8 proc. całego handlu w Tokio), a następnie notowania zawieszono. Od piątku handel akcjami Dai-ichi ma już przebiegać normalnie.
Ubezpieczyciel jest drugim największym japońskim towarzystwem życiowym, a na giełdę wszedł w związku z przekształceniem z formy wzajemnej w spółkę akcyjną (w związku z czym akcje otrzymali też posiadacze jego polis). Oczekuje się, że w najbliższych latach firma będzie emitować nowe papiery, aby mieć kapitał na przejęcia zagraniczne – rynek ubezpieczeń życiowych w Japonii nie należy bowiem do perspektywicznych.
Czwartek przyniósł też debiut ubezpieczeniowy na giełdzie nowojorskiej, gdzie pojawiła się spółka Primerica, należącą dotąd do Citigroup. Zebrała ona za swoje papiery nieporównywalnie mniej niż japoński gigant – 320 mln USD. Na starcie notowań na NYSE akcje Primeriki drożały nawet o 30 proc.Oferta Dai-ichi oznacza odrodzenie rynku IPO w Japonii, gdzie wartość ofert akcji spółek dopiero debiutujących na giełdzie była w zeszłym roku najmniejsza od przeszło 20 lat.
Przyczyniła się też, razem z przeprowadzoną w Hongkongu styczniową ofertą akcji rosyjskiego Rusalu, wartą 2,2 mld USD, do tego, że azjatycki rynek IPO okazuje się w tym roku bezkonkurencyjny w stosunku do europejskiego i amerykańskiego. Jak wynika z danych Bloomberga, firmy z Azji sprzedały w I kwartale w ramach IPO akcje warte blisko 18 mld USD. Wartość IPO w Europie Zachodniej wyniosła w tym czasie 6,1 mld USD, a w USA tylko 3,6 mld USD.