Pesymistyczni milionerzy

Inwestorzy posiadający aktywa o wartości ponad 1 mln USD (3,1 mln zł) stali się pesymistami w odniesieniu do koniunktury na rynkach – wynika z najnowszego sondażu firmy Spectrem. Pogarszają się też nastroje w szerokim gronie inwestorów

Publikacja: 26.08.2010 15:43

Pesymistyczni milionerzy

Foto: Flickr

Wskaźnik zaufania milionerów, wyrażający ich oczekiwania inwestycyjne, tąpnął w sierpniu o 11 pkt, do -18 pkt. Po raz ostatni indeks ten znajdował się niżej w czerwcu 2009 r., gdy wynosił –20 pkt.

W minionych 12 miesiącach wskaźnik ten, który może przyjmować wartości od –100 do 100 pkt, oscylował w przedziale –10 a 10 pkt. Spectrem definiuje go jako obszar nastrojów neutralnych. Spadek indeksu do –18 pkt oznacza więc, że zamożni inwestorzy stali się umiarkowanymi niedźwiedziami.

Jako przyczynę swojego zaniepokojenia najwięcej (25 proc.) ankietowanych milionerów podało „środowisko polityczne”, co ma związek z możliwą podwyżką podatków. W Waszyngtonie trwa bowiem debata, czy pozwolić na wygaśnięcie z końcem tego roku ulg podatkowych dla zamożnych Amerykanów, uchwalonych na początku dekady przez administrację George’a W. Busha.

Jednak także w szerokim gronie inwestorów detalicznych narasta pesymizm. Jak wynika z opublikowanego w środę sondażu Amerykańskiego Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych (AAII), 49,5 proc. jest niedźwiedziami w odniesieniu do sytuacji na rynkach w półrocznej perspektywie. Bykami jest 20,7 proc. z nich.

Tydzień wcześniej niedźwiedzi było 42,5 proc., zaś byków 30,1 proc. Długoterminowy rozkład nastrojów w sondażu AAII to 39 proc. optymistów i 30 proc. pesymistów.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?