Narodowa Agencja Zarządzania Skarbem (NTMA) zdołała sprzedać półroczne bony skarbowe o wartości 200 mln euro. Ich rentowność wyniosła 1,978 proc. i była o 48 pb. niższa niż na aukcji sprzed dwóch tygodni. NTMA sprzedała również ośmiomiesięczne bony warte 400 mln euro. Rentowność tych papierów wyniosła 2,348 proc. i była o 46 pb. niższa niż na wcześniejszej aukcji. Popyt na dług sprzedawany przez Irlandię przewyższał podaż.

– Duży popyt i niska rentowność długu sprzedawanego na tych aukcjach zwracają uwagę. Sugeruje to, że inwestorzy wciąż dostrzegają wartość w irlandzkim długu, po ostatniej jego wyprzedaży – twierdzi David Schnautz, strateg ds. obligacji w Commerzbanku.

Obligacje emitowane przez dubliński rząd mocno traciły na wartości przez kilka ostatnich dni. Wczoraj różnica między rentownością irlandzkich obligacji dziesięcioletnich oraz podobnych niemieckich papierów dłużnych wynosiła rekordowe 344 pb. Od początku sierpnia zwiększyła się ona aż o 108 pb.

Wyprzedaż obligacji, podobnie jak cięcie ratingu, była skutkiem obaw rynku o stan irlandzkich finansów publicznych. Tegoroczny deficyt finansów publicznych ma sięgnąć według rządowych prognoz 14 proc. PKB. Analitycy obawiają się, że może on przekroczyć 20 proc. PKB. Ogromny deficyt jest skutkiem pomocy udzielonej bankom przez rząd.