Petrobras idzie po rekord

Kontrolowana przez państwo brazylijska spółka naftowa Petroleo Brasileiro (Petrobras) zamierza wyemitować nowe akcje za około 64 mld USD. Będzie to najprawdopodobniej największa taka oferta w historii światowych giełd.

Aktualizacja: 05.09.2010 11:37 Publikacja: 04.09.2010 08:50

Brazylijski koncern naftowy Petrobras chce sprzedać nowe akcje za co najmniej 64 mld dol.

Brazylijski koncern naftowy Petrobras chce sprzedać nowe akcje za co najmniej 64 mld dol.

Foto: Bloomberg

Petrobras zaoferuje inwestorom 3,75 miliarda nowych akcji, z czego 2,17 mld będą stanowić papiery zwykłe, a 1,58 mld uprzywilejowane. Zgodnie z bieżącymi notowaniami koncernu byłyby one warte 111 mld reali, czyli 64,1 mld USD. Dodatkowo do wzięcia będzie też jeszcze 546 mln akcji w ramach tzw. opcji dodatkowego przydziału – co może podbić wartość oferty do 75 mld USD.

To naprawdę sporo – na przykład prawie cztery razy więcej, niż wynosi największa w tym roku oferta pierwotna (Petrobras organizuje emisję wtórną), którą zorganizował Agricultural Bank of China, a która opiewała na ok. 20 mld USD.

Ogromne pieniądze są Petrobrasowi potrzebne na inwestycje. Łącznie w ciągu pięciu lat firma chce wydać na nie 224 mld USD, głównie na eksploatację odkrytych niedawno ogromnych złóż ropy pod oceanem. W ten sposób wydobycie Petrobrasu ma się podwoić do 3,9 mln baryłek na dobę, co z kolei mogłoby uczynić z Brazylii piątego największego producenta ropy naftowej na świecie i jednego z dziesięciu jej największych eksporterów.

Pierwszym krokiem do realizacji tych planów jest zawarta w środę umowa z rządem. Zgodnie z nią większość emitowanych akcji, za 42,5 mld USD, firma wymieni na prawa do eksploatacji złóż ropy zawierających 5 mld baryłek surowca.

Jak będzie przebiegać oferta akcji? Firma już w niedzielę zamierza ruszyć z prezentacjami dla inwestorów. Cenę emisyjną chce ustalić 23 września, a cztery dni później nowe akcje miałyby trafić do obrotu.Zgodnie z warunkami oferty 80 proc. nowych papierów ma trafić do dotychczasowych udziałowców. Największy z nich, czyli rząd, ma 32 proc. walorów Petrobrasu, jednak kontroluje firmę dzięki większości głosów.W tym roku akcje brazylijskiego giganta nie spisywały się najlepiej.

Inwestorzy przecenili je o 25 proc., podczas gdy indeks brazylijskiej giełdy wzrósł o 2,1 proc., bo obawiali się, że cena, za jaką firma przejmie prawa do eksploatacji złóż, będzie zbyt wysoka i odbije się to na jej wynikach. I mimo że cena ta okazała się niezbyt korzystna – wyniesie 8,51 USD za baryłkę, znacznie więcej niż spodziewane do niedawna 5–6 USD – w tym tygodniu akcje Petrobrasu drożały. Łącznie zyskały 12 proc., w tym ponad 2 proc. w piątek po informacjach o megaemisji akcji.

[ramka][b]75 mld USD[/b] - może sięgnąć wartość emisji akcji Petrobrasu, jeśli inwestorzy skorzystają z opcji dodatkowego przydziału papierów[/ramka]

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?