Komisja Europejska opublikowała wczoraj najświeższą prognozę dla największych gospodarek UE. Najlepiej wypadają Polska i Niemcy, gdzie tegoroczny wzrost produktu krajowego brutto ma wynieść 3,4 proc. Jeszcze w maju KE prognozowała odpowiednio 1,2 proc. i 2,7 proc. W całej Unii gospodarka powinna rosnąć w tempie 1,8 proc. PKB. – Europejskie przedsiębiorstwa korzystają z dobrej koniunktury w dużych wschodzących gospodarkach – skomentowała dla „Parkietu” Danuta Hübner, eurodeputowana PO, była unijna komisarz.
[srodtytul]Dwie prędkości[/srodtytul]
Niemcy, jako lider wzrostu, potwierdzają powtarzaną coraz częściej tezę o powstającej Europie dwóch prędkości. – Unia dwóch prędkości jest już faktem – mówi nam Zsolt Darvas, ekspert Instytutu Bruegla w Brukseli. Według niego w najbliższych latach tak właśnie będzie się rozwijać Europa. W gronie liderów m.in. Niemcy, Austria, państwa skandynawskie, a wyraźnie za nimi państwa basenu Morza Śródziemnego i Irlandia. – Prognoza dla Niemiec nie jest zaskoczeniem. Przez ostatnie 15 lat budowały one gospodarkę konkurencyjną, opartą na eksporcie.
Dziś to przynosi rezultaty. Dodatkowo dobrze zadziałały w czasie kryzysu, utrzymując potencjał siły roboczej i nie dopuszczając do zwolnień – uważa Darvas. A kraje tzw. grupy PIIGS (od angielskich nazw Portugalii, Włoch, Irlandii, Grecji i Hiszpanii) swój sukces budowały na nietrwałych podstawach, jak choćby boom na rynku nieruchomości. W bliskim terminie koniunktura w Niemczech, największej gospodarce Unii, powinna pomóc krajom wolniej wychodzącym z kryzysu. – Niemcy będą kupowali więcej importowanych produktów i jeździli na wakacje – ocenia Darvas.
[srodtytul]Większa konkurencyjność[/srodtytul]