Anna Słojewska

Anna Słojewska

Absolwentka warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej i podyplomowych studiów University of Minnesota

Nowy pomysł opodatkowania miliarderów

Brazylia chce obłożyć miliarderów globalnym podatkiem. Francja popiera pomysł, Stany Zjednoczone i Niemcy są przeciwne.

Prognozy gospodarcze dla UE: wraca koniunktura, ale ryzyko pozostaje

Do Polski wróci w tym roku wzrost gospodarczy - przewiduje Komisja Europejska w najnowszych wiosennych prognozach gospodarczych dla Unii Europejskiej. Deficyt budżetowy urośnie, ale inflacja będzie niższa niż w ubiegłym roku.

Rosyjskie ziarno nieopłacalne na europejskim rynku

Bruksela chce wprowadzenia na powrót ceł na rosyjskie i białoruskie zboże. Sprawią one, że eksport produktów zbożowych do UE stanie się nieopłacalny.

Ponad 137 mld euro z KPO dla Polski. Komisja Europejska podjęła decyzję

Po blisko trzech latach Polska uzyskała w końcu dostęp do unijnych funduszy. Komisja Europejska w czwartek formalnie odblokowała 137 mld euro dla naszego kraju w Krajowym Planie Obudowy i w funduszach z polityki spójności.

Bruksela oceniła polską gospodarkę: to był kiepski rok, ale będzie lepiej

Zaledwie 0,2 procent zwiększył się polski PKB w 2023 roku — przewiduje Komisja Europejska. W tym roku czeka nas odbicie do 2,7 procent. Powinny już zacząć płynąć pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy.

Będzie pierwsza zaliczka z KPO

Komisja Europejska pozytywnie oceniła wniosek Polski o dodatkowe pożyczki z Krajowego Planu Obudowy. Prawdopodobnie w styczniu dostaniemy 2,55 mld euro pierwszej raty zaliczki.

Pierwsze zaliczki z KPO wpłyną do Polski. Jutro ważna decyzja KE

We wtorek, 21 listopada, Komisja Europejska ma wydać pozytywną rekomendację w sprawie zwiększenia Krajowego Planu Odbudowy dla Polski. Chodzi o dodatkowe pożyczki na kwotę 23 mld euro, o które Polska wystąpiła 31 sierpnia.

Wzrost PKB w Polsce będzie w tym roku niższy niż średnia unijna. Po raz pierwszy od wejścia do UE

UE minimalnie uniknęła recesji w ostatnim kwartale 2022 roku — przewiduje Komisja Europejska. Opublikowała w poniedziałek zimowe prognozy gospodarcze, które są aktualizacją pełnych prognoz z jesieni.

Europa chce oszczędzać gaz. Polska nie jest skora do tego pomysłu

Europa szykuje się na odcięcie dostaw gazu. KE proponuje redukcję zużycia surowca o 15 proc. Polska nie jest skora do poparcia tego pomysłu. PGNiG sugeruje, że sytuacja na rynku może się pogorszyć.

Zwycięstwo w sprawie Nord Stream

Unijny Trybunał przyznał rację Polsce w sporze z Brukselą i Niemcami o prawo Rosji do przesyłania większej ilości gazu. Podkreślił znaczenie zasady solidarności energetycznej.