Mocne cięcie ratingu Irlandii

Agencja Moody’s przypomniała inwestorom, że problemy fiskalne Zielonej Wyspy są wciąż bardzo poważne. Oceny kredytowe Hiszpanii oraz Grecji są zagrożone

Publikacja: 18.12.2010 05:57

Mocne cięcie ratingu Irlandii

Foto: GG Parkiet

Europejskie giełdy zareagowały lekkimi spadkami, a rentowność obligacji państw z peryferii strefy euro wzrosła, po tym jak w piątek agencja Moody’s obcięła rating kredytowy Irlandii. Obniżka była radykalna – aż o pięć stopni – z Aa2 do Baa1. Rating ten jest obecnie o trzy stopnie wyższy od najwyższej „śmieciowej” kategorii. Jest on taki sam jak oceny kredytowe Rosji czy Litwy, jego perspektywa jest jednak negatywna, co znaczy, że może jeszcze zostać obniżony w nadchodzących miesiącach. Rating Moody’s dla Polski został utrzymany na poziomie A2.

[srodtytul]Kumulacja złych sygnałów[/srodtytul]

Dzień wcześniej Moody’s ostrzegła, że może pozbawić ratingu Ba1 Grecję. Na początku tygodnia zapowiedziała zaś, że jest gotowa pozbawić Hiszpanię ratingu Aa1. Tymczasem konkurencyjna agencja Standard &?Poor’s obniżyła perspektywę ratingu Belgii ze „stabilnej” do „negatywnej”. Wszystkie te sygnały wskazują, że zdaniem agencji ratingowych kryzys zadłużeniowy w strefie euro jest wciąż daleki od zakończenia.

Moody’s zdecydowała się więc obciąć rating kredytowy, mimo że Irlandia zyskała ostatnio dostęp do 85 mld euro pomocy z Unii Europejskiej oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Obniżka ratingu Zielonej Wyspy sama w sobie nie powinna być jednak żadnym zaskoczeniem. Irlandzki deficyt finansów publicznych będzie przecież w tym roku bliski 32 proc. PKB, a całkowita pomoc dublińskiego rządu dla banków może sięgnąć 83 mld euro, czyli ponad połowy PKB. – Cięcie oceny kredytowej było spodziewane, ale zaskakująca jest skala obniżki – piszą analitycy irlandzkiego Glas Securities.

Moody’s tłumaczy tak duże zmiany m.in. działaniami zaplanowanymi przez dubliński rząd w ramach konsolidacji fiskalnej. Przewidują one obniżkę wydatków budżetowych o 20 proc. w przyszłym roku oraz podwyżki podatków. Zdaniem agencji to uderzy we wzrost gospodarczy Irlandii balansujący obecnie na granicy recesji. – Oszczędności budżetowe będą miały negatywny wpływ na ożywienie gospodarcze, w tym na popyt wewnętrzny – wskazuje Dietmar Hornung, analityk Moody’s.

Jednakże w komunikacie agencji znalazły się również akcenty optymistyczne. Nie spodziewa się ona np., że Zielona Wyspa zbankrutuje w ciągu nadchodzących lat. Przewiduje również, że irlandzkiemu rządowi uda się w dużym stopniu uporządkować finanse kraju.– Irlandii udawało się w przeszłości dawać sobie radę z dużym poziomem zadłużenia. Kraj ten wykazał również wolę polityczną oraz zaangażowanie, by przeprowadzić trudną konsolidację fiskalną. Rządowe inwestycje w irlandzki system bankowy mogą ostatecznie wygenerować zysk – twierdzi Hornung.

[srodtytul]Zagrożenie dla Brytyjczyków [/srodtytul]

Sytuacja w Irlandii jest uważnie obserwowana przez inwestorów, gdyż jeśli kłopoty fiskalne Zielonej Wyspy się nasilą, mogą uderzyć rykoszetem w resztę strefy euro oraz Wielką Brytanię. Bank Anglii ostrzegł w piątek, że brytyjscy pożyczkodawcy są wrażliwi na ewentualne straty związane z europejskim kryzysem zadłużeniowym, mimo że kondycja sektora poprawiła się przez ostatni rok.

– Wielka Brytania jest tylko częściowo izolowana od wstrząsów, na co wskazują wzajemne powiązania między europejskimi systemami bankowymi oraz waga stabilności tych systemów dla światowych rynków kapitałowych – mówi raport Banku Anglii.

Tymczasem Europejski Bank Centralny zawarł z Bankiem Anglii porozumienie o stworzeniu linii swapowej wartej 10 mld funtów (wymienialnych na euro), mającej stanowić formę pomocy dla Irlandii.

Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.