Fitch tnie ratingi w strefie euro

Agencja ratingowa Fitch poinformowała, że obniża rating kredytowy pięciu krajów strefy euro - Włoch, Hiszpanii, Belgii, Słowenii i Cypru

Publikacja: 27.01.2012 20:28

Prawdopodobieństwo zmiany ratingu Polski w 2012 roku jest niskie, zaś zmiany jego perspektywy nieco

Prawdopodobieństwo zmiany ratingu Polski w 2012 roku jest niskie, zaś zmiany jego perspektywy nieco wyższe, ale także niskie - poinformował Matteo Napolitano, dyrektor działu finansów publicznych w agencji ratingowej Fitch.

Foto: Bloomberg

Rating Włoch został obniżony z poziomu "A+" do "A-", Hiszpanii z "AA-" do "A", Belgii z "AA+" do "AA", Słowenii z "AA-" do "A", a Cypru z "BBB" do "BBB-". Agencja utrzymała jednocześnie długoterminowy rating Irlandii na poziomie "BBB+".

Agencja poinformowała w komunikacie, że przy podejmowaniu decyzji o obniżeniu ratingów kierowała się dużymi potrzebami fiskalnymi tych krajów oraz ich znaczącą nierównowagą finansowo-ekonomiczną.

Ratingi długoterminowe wszystkich sześciu krajów otrzymały perspektywę negatywną. Fitch obniżył ponadto ratingi krótkoterminowe Włoch, Słowenii i Hiszpanii, pozostawiając na niezmienionym poziomie oceny krótkoterminowe Belgii, Cypru i Irlandii.

Ratingi wszystkich sześciu państw zostały usunięte z listy obserwacyjnej agencji.

Fitch ocenił w komunikacie szanse na dalsze obniżenie ocen tych krajów w ciągu najbliższych dwóch lat na "lekko powyżej 50 proc.".

18 stycznia agencja Fitch Ratings poinformowała, że prawdopodobnie obniży ratingi 6 krajów strefy euro, które były na liście obserwacyjnej, o 1-2 stopnie do końca stycznia.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?