The Wall Street Journal: Komu przeszkadza niemiecka nadwyżka?

Wielu prominentnych krytyków w Europie i USA zarzuca niemieckiemu modelowi gospodarki nadmierny egoizm.

Publikacja: 02.12.2013 05:00

Ale krytycy niemieckiej nadwyżki handlowej pomijają kluczowy fakt: nadwyżkę na rachunku bieżącym eksportu netto kapitału tej samej wielkości.

W latach 2005–2012 bezpośrednie inwestycje zagraniczne Niemiec wynosiły rocznie 557 mld euro, podczas gdy inwestycje napływające do Niemiec sięgały niecałych 234 mld euro. Ta różnica ponad 321 mld euro w znaczącej części wyjaśnia niemieckie nadwyżki handlowe w tym okresie.

Najlepiej ilustruje to przemysł samochodowy. W Niemczech fabrykę samochodów otwarto ostatnio ponad 20 lat temu. W 2010 r. niemieckie firmy po raz pierwszy wyprodukowały więcej pojazdów za granicą niż w kraju. W ubiegłym roku różnica ta już była olbrzymia – 8,2 mln samochodów wyprodukowanych za granicą i 5,4 mln w Niemczech. Niemieckie firmy samochodowe inwestowały we wschodniej Europie, w Chinach, ale także w amerykańskich stanach Alabama, Karolina Południowa i Tennessee.

Odbiorcy tych bezpośrednich inwestycji zapewne o wiele bardziej pozytywnie oceniają niemieckie nadwyżki handlowe. Węgierska gazeta niedawno napisała, że „niemieccy producenci samochodów ciągną węgierską gospodarkę jak zaprzęg wołów".

Tak więc redukcja niemieckich nadwyżek handlowych oznaczałaby redukcję niemieckich inwestycji we wschodniej Europie, Chinach i USA. A to skutkowałoby obniżeniem tempa wzrostu i zmniejszeniem zatrudnienia w tych gospodarkach.

W ogóle po dojrzałych gospodarkach powinno się oczekiwać generowania nadwyżek na rachunku bieżącym, ponieważ wyższe zwroty z kapitału oferują gospodarki rozwijające się. Kapitał z Niemiec, Holandii czy Szwajcarii finansuje inwestycje i konsumpcję w biedniejszych krajach.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?