Singapur wkrótce wyprzedzi Szwajcarię

Metropolia położona nad Cieśniną Malakka jest najszybciej rozwijającym się centrum finansowym typu offshore. Jej znaczenie wciąż rośnie.

Aktualizacja: 11.02.2017 01:41 Publikacja: 08.07.2013 06:02

Singapur od lat przyciąga ogromny azjatycki kapitał.

Singapur od lat przyciąga ogromny azjatycki kapitał.

Foto: Archiwum

W ciągu dwóch lat Singapur zdetronizuje Szwajcarię i stanie się największym światowym centrum dla funduszy – wynika z badania przeprowadzonego przez PwC. W badaniu tym zebrano opinie ponad 200 menedżerów z branży finansowej z 51 krajów. Jak dotąd wskazują oni Szwajcarię jako największe centrum  finansowe typu  offshore, ale zauważają, że szybko dogania ją Singapur.

Zmierzch Zachodu

Również raport londyńskiej firmy badawczej WealthInsight wskazuje, że w ciągu kilku lat Singapur wyprzedzi Szwajcarię i stanie się największym na świecie centrum offshore. WealthInsight wskazuje, że Singapur to najszybciej rozwijające się centrum finansowe świata. Obecnie w funduszach zarządzających majątkiem w Singapurze znajdują się aktywa warte 550 mld USD, gdy w 2000 r. było tam jedynie 50 mld USD. W podobnych funduszach w Szwajcarii znajduje się obecnie 2,8 bln USD, ale WealthInsight spodziewa się, że do 2016 r. aktywa te zmniejszą się do 2 bln USD. W tym samym czasie aktywa funduszy zarządzanych z Singapuru mają się powiększyć czterokrotnie.

Dlaczego do tego dojdzie? Zarówno PwC, jak i analitycy WealthInsight wskazują, że Szwajcaria była w ostatnich latach pod dużą presją Stanów Zjednoczonych oraz państw Europy walczących z własnymi obywatelami ukrywającymi majątki przed fiskusem. Niektóre szwajcarskie banki zostały zmuszone do dzielenia się z obcymi władzami danymi dotyczącymi ich klientów, co oczywiście działa odstraszająco na wielu bogatych ludzi szukających bezpiecznych miejsc do ulokowania kapitału. W nadchodzących latach rządy państw rozwiniętych praw­dopodobnie będą zaostrzać walkę przeciwko rajom podatkowym, więc presja na Szwajcarię oraz inne europejskie centra finansowe typu offshore wzrośnie.

W tym samym czasie Singapur będzie przyciągał pieniądze powiększającej się azjatyckiej klasy bogaczy. Singapur jest już obok Hongkongu jednym z ulubionych centrów finansowych, w których bogaci Chińczycy lokują swoje pieniądze.

– Szybki rozwój gospodarek państw takich jak Chiny, Indie, Indonezja i Malezja będzie owocował nowymi inwestycjami w Singapurze – prognozują analitycy WealthInsight.

Promocja juana

Władze Singapuru współpracują z Chinami w rozwoju własnego rynku finansowego. Chiński rząd wspiera w ten sposób inicjatywy mające prowadzić do zwiększenia na świecie transakcji realizowanych w juanach. W maju państwowy chiński bank ICBC zaczął oferować w Singapurze usługi rozliczeniowe dla transakcji juanowych. W tym samym miesiącu HSBC i Standard Chartered wypuściły na singapurskim rynku pierwsze obligacje denominowane w juanach. Juanowe obligacje z Singapuru zyskały już nazwę obligacji „Lion City" (czyli miasta lwa).

[email protected]

Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.