Strefa euro wyszła z recesji

Przyspieszenie wzrostu dwóch największych gospodarek eurolandu, Francji i Niemiec, pozwoliło strefie euro wyjść w drugim kwartale z najdłuższej w swej historii recesji, wynika z opublikowanych w środę danych.

Aktualizacja: 08.02.2017 12:23 Publikacja: 14.08.2013 12:37

Gospodarki krajów eurolandu wzrosły w okresie kwiecień-czerwiec o 0,3 procent w skali kwartału, rosnąc po raz pierwszy od siedmiu kwartałów, wynika ze wstępnych danych opublikowanych przez europejski instytut statystyczny Eurostat.

Odbicie w regionie pozostaje jednak nierównomierne - w tym okresie gospodarka Hiszpanii skurczyła się o 0,1 procent w skali kwartału, a Włoch i Holandii o 0,2 procent.

Natomiast najszybciej, o 1,1 procent, rosła gospodarka Portugalii, która ze względu na dotkliwy kryzys była zmuszona do skorzystania z międzynarodowej pomocy.

PKB Francji wzrósł w drugim kwartale o 0,5 procent w skali kwartału, ponad dwa razy szybciej niż oczekiwano. Pozytywnie zaskoczyły inwestorów również dane o PKB Niemiec.

Dane o PKB strefy euro także okazały się nieco wyższe od prognoz analityków, którzy oczekiwali wzrostu o 0,2 procent w skali kwartału.

Rok do roku gospodarka regionu skurczyła się o 0,7 procent wobec prognozowanego spadku o 0,8 procent. Eurostat zrewidował też dane za pierwszy kwartał - PKB strefy euro skurczył się wówczas o 0,3 procent w skali kwartału, a nie o 0,2 procent.

Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos