Inflacja w USA nieco wyższa od prognoz

Inflacja konsumencka w USA okazała się w czerwcu nieco wyższa od prognoz, ale inflacja bazowa była już piąty miesiąc z rzędu niższa od oczekiwanej.

Publikacja: 15.07.2025 16:03

Inflacja w USA nieco wyższa od prognoz

Foto: Patrick T. Fallon/Bloomberg

Inflacja konsumencka w USA przyspieszyła z 2,4 proc. w maju do 2,7 proc., podczas gdy średnio prognozowano, że wyniesie 2,6 proc. W porównaniu z poprzednim miesiącem wzrost cen wyniósł 0,3 proc., po tym jak w maju sięgnął 0,1 proc. Było to jednak zgodne z prognozami. Zaskoczeniem było jednak to, że inflacja bazowa (czyli nieobejmująca zmian cen żywności, paliw i energii) już piąty miesiąc z rzędu była niższa od prognoz. Przyspieszyła ona z 2,8 proc. do 2,9 proc., a oczekiwano zwyżki o 3 proc. W ujęciu miesięcznym wyniosła 0,2 proc., podczas gdy spodziewano się, że przyspieszy z 0,1 proc. do 0,3 proc.

O ile ekonomiści od wielu miesięcy ostrzegali, że wojny handlowe rozpoczęte przez administrację Trumpa doprowadzą do przyspieszenia inflacji w USA, to jak na razie podwyżki ceł w ograniczonym stopniu wpłynęły na przyspieszenie inflacji bazowej.

Czytaj więcej

Coraz droższa opieka zdrowotna w Stanach Zjednoczonych

– Presja inflacyjna związana z cłami pozostaje ograniczona. Wątpimy jednak, czy najnowszy odczyt inflacji już w pełni odzwierciedla efekty podwyżek ceł. Wszak średnia efektywna stawka celna w USA wzrosła z 2,4 proc. w styczniu do 20,4 proc. w połowie lipca i jest najwyższa od 1910 r. – twierdzi Elias Haddad, strateg Brown Brothers Harriman.

Do tego, że inflacja bazowa okazała się niższa od prognoz, przyczynił się m.in. spadek cen samochodów. Licząc jednak bez ich uwzględnienia, inflacja bazowa wzrosła o 0,55 proc. w ujęciu miesięcznym, najmocniej od listopada 2021 r. Potencjalny wpływ podwyżek ceł widać było choćby w przypadku wzrostu cen zabawek. Sięgnął on 1,8 proc. m/m i był największy od kwietnia 2021 r.

Jakie są szanse na cięcie stóp przez Fed?

Wstępne reakcje rynków na amerykańskie dane o inflacji były jednak dosyć pozytywne. Kontrakty terminowe sugerowały, że wtorkowa sesja na Wall Street zacznie się od wzrostów i nowych rekordów. Rentowność amerykańskich obligacji dwuletnich spadła natomiast do poziomu 3,9 proc. Rynek wyraźnie uznał, że wzrosły szanse na obniżkę stóp procentowych we wrześniu. Barometr CME FedWatch sugerował we wtorek po południu, że jest ponad 60 proc. szans na to, że główna stopa procentowa Fedu zostanie obniżona 17 września. (W przypadku posiedzenia zaplanowanego na 30 lipca szansę na cięcie stóp oceniano na zaledwie 2,6 proc.) Czy jednak inwestorzy nie pospieszyli się z optymistycznymi reakcjami?

Czytaj więcej

Trump ogłasza decyzję w sprawie ceł. Wyższe taryfy na towary z UE i Meksyku

– Oczywiście, Fed będzie obserwował sytuację i będzie chciał zobaczyć, jak zachowuje się wskaźnik inflacji PCE, zanim zmieniona zostanie polityka. Nie ma jednak wątpliwości, że inflacja jest obecnie w porządku, a obniżka stóp procentowych we wrześniu jest prawdopodobna – twierdzi Neil Birrell, dyrektor inwestycyjny w firmie Premier Miton Investors.

– Chociaż najnowszy raport o inflacji wykazał oznaki wczesnego wpływu podwyżek ceł, to ogólnie inflacja pozostała ograniczona. Presja cenowa może się jednak nasilić w miesiącach letnich, a raporty o inflacji za lipiec i sierpień będą ważnymi przeszkodami do pokonania. Obecnie Fed pozostaje w trybie wyczekiwania. Jeżeli jednak inflacja będzie okazywała się słaba, to pozostanie otwarta ścieżka do wznowienia luzowania polityki pieniężnej – uważa Kay Haigh, jeden z szefów działu rynku obligacji i rozwiązań płynnościowych w Goldman Sachs Asset Management.

Gospodarka światowa
Srebro najdroższe od 14 lat. Powodów jest kilka
Gospodarka światowa
Badanie BofA: Inwestorzy w najlepszych nastrojach od lutego
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł o 5,2 procent
Gospodarka światowa
Rynki jak na razie nie dają się przestraszyć cłom prezydenta Donalda Trumpa
Gospodarka światowa
Coraz droższa opieka zdrowotna w Stanach Zjednoczonych
Gospodarka światowa
Armenia i Azerbejdżan uciekają z objęć rosyjskiego niedźwiedzia