Badanie BofA: Inwestorzy w najlepszych nastrojach od lutego

Jak wynika z najnowszego badania globalnych zarządzających funduszami przeprowadzonego przez Bank of America, nastroje inwestorów gwałtownie wzrosły w lipcu, osiągając najwyższy poziom od lutego.

Publikacja: 15.07.2025 09:57

Badanie BofA: Inwestorzy w najlepszych nastrojach od lutego

Foto: Bloomberg, Michael Nagle

Nastroje inwestorów napędzane są największym wzrostem optymizmu w zakresie zysków od pięciu lat i rekordowym wzrostem apetytu na ryzyko.

Stan gotówki spadł w lipcu do 3,9 proc., co stanowi najniższy poziom, który wywołał wewnętrzny „sygnał sprzedaży” od strategów banku inwestycyjnego.

BofA zauważył, że nastroje się „rozkręcają”, ale dodał, że przeważona pozycja zarządzających funduszami w akcjach nie osiągnęła jeszcze ekstremalnych poziomów, a zmienność na rynku obligacji pozostała niska.

Amerykański bank zasugerował, że inwestorzy będą raczej trzymać się „letniego okresu zabezpieczania i rotacji” między sektorami, niż zawierać duże krótkie pozycje lub dokonywać znaczących wycofywań, ponieważ „chciwość jest znacznie trudniejsza do odwrócenia niż strach”.

Wskaźniki zmienności dla akcji, obligacji i walut pozostały stonowane

W notatce opublikowanej we wtorek BofA stwierdził, że badanie wykazało, iż nastroje stają się nieco optymistyczne, ale nadmierna pozycja zarządzających funduszami w akcjach nie osiągnęła jeszcze ekstremalnego poziomu, a zmienność na rynku obligacji pozostaje niska.

– Chciwość (jest) zawsze o wiele trudniejsza do odwrócenia niż strach – stwierdzili analitycy banku, dodając, że inwestorzy chętniej trzymali się „letniego hedgingu i rotacji” niż dużych krótkich pozycji lub całkowitego wycofania się z rynku.

Indeks S&P 500 osiągnął w tym miesiącu rekordowe poziomy, a gotówka napływała do bitcoina, ponieważ inwestorzy zakładali, że prezydent USA Donald Trump nie spełni swojej groźby nałożenia wysokich ceł na głównych partnerów handlowych do nowego terminu 1 sierpnia.

Wskaźniki zmienności dla akcji, obligacji i walut pozostały stonowane, co sugeruje, że nie ma powodu do paniki, aby zabezpieczać się lub zmieniać pozycje, o czym świadczy badanie przeprowadzone przez BofA, w którym wzięło udział 211 zarządzających funduszami o wartości 504 miliardów dolarów.

Ankieta BofA wskazuje na dwie obniżki stóp Fed

Rynek obligacji odczuwa presję, szczególnie w przypadku długu długoterminowego, ponieważ inwestorzy przygotowują się na wzrost zadłużenia i wydatków rządowych. Rynek amerykańskich obligacji skarbowych odczuwa dodatkową presję ze względu na powtarzające się groźby Trumpa dotyczące odwołania prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, ponieważ uważa on, że stopy procentowe w USA powinny być niższe.

Badanie przeprowadzone przez BofA wykazało, że 81 proc. respondentów przewiduje jedną lub dwie obniżki stóp procentowych do końca roku.

– Zapytani, kto najprawdopodobniej zostanie kolejnym prezesem Rezerwy Federalnej: 26 proc. wskazało Bessenta, 17 proc. Warsha, 14 proc. Wallera, 7 proc. Hassetta – napisał BofA, odnosząc się odpowiednio do sekretarza skarbu Scotta Bessenta, byłego prezesa Rezerwy Federalnej Kevina Warsha, obecnego prezesa Rezerwy Federalnej Christophera Wallera i doradcy ekonomicznego Białego Domu Kevina Hassetta.

W przypadku walut badanie wykazało, że zarządzający funduszami utrzymywali największą pozycję nadwyżkową w euro od stycznia 2005 r. Euro było w tym roku głównym beneficjentem odpływu inwestorów z dolara amerykańskiego, zyskując prawie 13 proc., co stanowi wartość zbliżoną do najwyższej od prawie czterech lat.

Ankietowani stwierdzili, że obecnie największy tłok panuje na rynku krótkoterminowym dolara, chociaż odsetek inwestorów chętnych do zabezpieczenia się przed spadkami wartości dolara spadł z 39 proc. do 33 proc., co sugerowałoby, że mniejsza liczba osób uważa, że amerykańska waluta może jeszcze bardziej spaść.

Gospodarka światowa
Srebro najdroższe od 14 lat. Powodów jest kilka
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł o 5,2 procent
Gospodarka światowa
Rynki jak na razie nie dają się przestraszyć cłom prezydenta Donalda Trumpa
Gospodarka światowa
Coraz droższa opieka zdrowotna w Stanach Zjednoczonych
Gospodarka światowa
Armenia i Azerbejdżan uciekają z objęć rosyjskiego niedźwiedzia
Gospodarka światowa
Handel z Australią znowu na celowniku UE. Powrót rozmów