Polska firma nabyła technologie, które pozwolą produkować polskie wiatraki

Grenevia podpisała umowę na zakup licencji na produkcję kompletnej turbiny wiatrowej. Dzięki kontraktowi Famur Gearo – firma odpowiadająca w Grupie Grenevia za obszar energetyki wiatrowej – zyska dostęp do technologii, która pozwoli budować krajowe kompetencje produkcyjne i oferować nowoczesne rozwiązania dla zmieniającego się rynku energetycznego w Polsce.

Publikacja: 16.07.2025 18:24

Polska firma nabyła technologie, które pozwolą produkować polskie wiatraki

Foto: James MacDonald/Bloomberg

Zakres umowy obejmuje licencję na kompletną turbinę wiatrową w dwóch wariantach mocy znamionowej: 4,0 MW oraz 4,8 MW. Licencja uprawnia Grenevię, a tym samym należącą do niej markę Famur Gearo, do oferowania, sprzedaży, produkcji, instalacji i serwisowania objętych nią rozwiązań. Zakupiona technologia pochodzi z Niemiec, od firmy eno energy GmbH.

Czytaj więcej

Wiatraki przywiały pierwsze zyski Grenevii. Firma szuka partnerów do nowego projektu

Polski wiatrak od Famuru

Pozyskanie licencji wpisuje się w projekt określany mianem „polskiego wiatraka", realizowany przez Famur Gearo. Celem inicjatywy jest uruchomienie krajowej produkcji nowoczesnych turbin wiatrowych i stopniowe uniezależnianie polskiego rynku od importowanych technologii. Projekt zakłada rozwój lokalnych zasobów przemysłowych oraz wykorzystanie istniejącego zaplecza technicznego Famur Gearo.

Zakup licencji na produkcję kompletnej turbiny wiatrowej to dla firmy krok na drodze do stworzenia tzw. polskiego wiatraka. Jak mówi Paweł Majcherkiewicz, wiceprezes Famuru, który w Grupie Grenevia odpowiada za rozwój energetyki wiatrowej w ramach marki Famur Gearo: – Przed naszym zespołem konstruktorów, elektryków, automatyków i programistów intensywny okres – w nadchodzących miesiącach będą przejmować dokumentację techniczną oraz uczestniczyć w szkoleniach organizowanych przez naszego partnera. Równolegle będziemy pracować nad dostosowaniem hali produkcyjnej w Katowicach do montażu gondoli oraz rozmawiać z potencjalnymi dostawcami komponentów. Naszym celem jest maksymalne wykorzystanie krajowych zasobów, zarówno w zakresie produkcji, jak i usług. Mamy już pewne doświadczenia w tym obszarze – nasza spółka zależna Total Wind PL współpracowała wcześniej z eno energy przy instalacji i serwisie turbin, co stanowi dla nas solidną bazę kompetencyjną. Drugie półrocze 2025 zapowiada się dla nas niezwykle pracowicie, a produkcja osiągnie gotowość operacyjną już w przyszłym roku, co umożliwi rozpoczęcie dostaw – dodaje Majcherkiewicz.

Czytaj więcej

Grenevia notuje lepsze wyniki w branży OZE i elektromobliności

Niemiecki dostawca technologii

Dostawcą technologii wyłonionym w przetargu zostało biuro projektowe enovation GmbH – niemiecka firma inżynieryjna, która wnosi do projektu swoją wiedzę z zakresu technologii wiatrowej i jest wyłącznym partnerem licencyjnym firmy eno energy GmbH. Enovation ma bogate doświadczenie w dostosowywaniu technologii do rynków lokalnych i odegra kluczową rolę w procesie jej transferu.

Enovation GmbH, jako licencjodawca, dostarczy pełną dokumentację techniczną. Umowa licencyjna obejmuje model eno126 – turbinę wiatrową o średnicy wirnika 126 metrów i mocy znamionowej do 4,8 MW.

Eno energy GmbH to europejski producent turbin wiatrowych z ponad 20-letnim doświadczeniem w projektowaniu i budowie farm wiatrowych. Portfolio eno energy obejmuje turbiny o mocach od 2 MW do 7 MW. Do tej pory firma wyprodukowała ok. 380 turbin o łącznej mocy przekraczającej 800 MW, instalując je w siedmiu krajach Europy. Eno energy świadczy również usługi serwisowe dla ponad 400 MW pracujących jednostek oraz prowadzi prace rozwojowe w zakresie magazynowania energii i hybrydowych systemów energetycznych.

Inwestycja jest elementem projektu Grenevii „Dywersyfikacja działalności w kierunku gospodarki zeroemisyjnej oraz wzmocnienie potencjału zatrudnienia", który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021–2027.

Energetyka
Mrożenie cen prądu: spóźnialscy będą musieli oddać pieniądze
Energetyka
Fotowoltaika zyskała
Energetyka
Polskie spółki energetyczne chcą pilnych zmian w polityce klimatycznej UE
Energetyka
Zakopanie projektu NABE ma nie utrudnić zielonej rewolucji spółkom
Energetyka
Spółki dystrybucyjne popierają pakiet antyblackoutowy z jednym wyjątkiem
Energetyka
Rząd zarzucił pomysł PiS na transformację energetyki. Ma własny