Rekordowe rentowności japońskich obligacji przed wyborami

Rentowność 10-letnich obligacji rządowych Japonii wzrosła do najwyższego poziomu od 2008 roku. Również rentowność 30-letnich papierów osiągnęła we wtorek rekordowy poziom. Przed wyborami narastają obawy dotyczące finansów publicznych.

Publikacja: 15.07.2025 09:23

Rekordowe rentowności japońskich obligacji przed wyborami

Foto: Bloomberg, Kiyoshi Ota

Foto: parkiet.com

Rentowność 10-letnich japońskich obligacji skarbowych wzrosła we wtorek do najwyższego poziomu od 2008 roku, w związku z narastającymi obawami o wydatki fiskalne przed wyborami do Izby Reprezentantów. Rentowność tych papierów wzrosła do 1,599 proc., najwyższego poziomu od 2008 roku, jak wynika z danych LSEG. Rentowność 30-letnich obligacji skarbowych (JGB) również wzrosła do rekordowego poziomu 3,21 proc., a rentowność obligacji 20-letnich osiągnęła najwyższy poziom od 1999 roku.

– Rentowność japońskich obligacji długoterminowych i superdługich obecnie rośnie z powodu oczekiwań na ekspansję fiskalną po wyborach do Izby Reprezentantów, które odbędą się w przyszłym tygodniu – powiedział Ken Matsumoto, strateg makroekonomiczny ds. Japonii w Credit Agricole CIB.

Znaczna liczba japońskich polityków i partii aktywnie dyskutuje o obniżkach podatków konsumpcyjnych przed wyborami do Izby Reprezentantów, które odbędą się w niedzielę.

Na rynku obligacji japońskich trwa gra na spadki

Premier Japonii Shigeru Ishiba zapewnił, że nie będzie uciekał się do cięć podatkowych finansowanych większą emisją długu, chociaż partie opozycyjne domagają się cięć podatkowych i większych wydatków, co mogłoby prowadzić do wzrostu zadłużenia.

– Ta niepewność polityczna rodzi wątpliwości co do tego, czy rząd Japonii utrzyma dyscyplinę fiskalną – powiedział Vishnu Varathan, szef działu analiz makroekonomicznych w regionie Azji (z wyłączeniem Japonii) w Mizuho Securities.

Japonia ma jeden z najwyższych na świecie poziomów długu publicznego w stosunku do wielkości swojej gospodarki. Chociaż rząd sygnalizuje potrzebę większej dyscypliny fiskalnej, w dużej mierze polega na emisji nowego długu w celu sfinansowania swoich zobowiązań. Same dochody z podatków nie wystarczają na pokrycie wydatków rządu.

– Najnowszym czynnikiem wyzwalającym są wybory. Ludzie martwią się wyborami, ponieważ politycy mówią o obniżkach podatków konsumpcyjnych, a jakiekolwiek obniżki podatków w Japonii to samobójstwo – powiedział Amir Anvarzadeh, strateg ds. japońskiego rynku akcji w Asymmetric Advisors dodając, że obniżki podatków byłyby katastrofalne w skutkach, biorąc pod uwagę sytuację fiskalną Japonii.

– Dlatego właśnie wycofują się strażnicy obligacji. Mówią: potrzebujemy wyższej rentowności, żeby inwestować na rynku obligacji. Dlatego na rynku JGB trwa gra na spadki – powiedział w rozmowie z CNBC.

Czy Bank Japonii podwyższy stopy szybciej?

Poza nadchodzącymi wyborami, istnieją czynniki, które mogą przyspieszyć kolejną podwyżkę stóp procentowych Banku Japonii. Choć inflacja w Tokio nadal utrzymuje się na podwyższonym poziomie, spadła w czerwcu do 3,1 proc. rok do roku, czyli wolniej niż 3,6 proc. w maju.

– Może to skłonić Bank Japonii do podniesienia prognozy inflacji, co potencjalnie przyspieszy termin kolejnej podwyżki stóp procentowych – powiedział Carlos Casanova, starszy ekonomista ds. Azji w Union Bancaire Privée.

– Ponadto nierównowaga między podażą a popytem na japońskich rynkach obligacji może się pogłębić, zwłaszcza że ubezpieczyciele na życie mają mniejsze możliwości absorpcji dodatkowej podaży – powiedział Masahiko Loo, starszy strateg ds. instrumentów o stałym dochodzie w State Street Investment Management.

W czerwcu Bank Japonii zapowiedział, że spowolni tempo redukcji skupu obligacji rządowych począwszy od kwietnia przyszłego roku i utrzymał referencyjną stopę procentową na poziomie 0,5 proc. w obliczu narastającego ryzyka gospodarczego. Bank Japonii potwierdził plany ograniczenia miesięcznych zakupów japońskich obligacji rządowych o około 400 miliardów jenów (2,76 miliarda dolarów) co kwartał do około 3 bilionów jenów do marca 2026 roku, zgodnie z prognozami z ubiegłego roku.

Wykres Dnia
Rekordowe dochody Stanów Zjednoczonych z ceł
Wykres Dnia
Włochy świętują 100-lecie deficytu budżetowego
Wykres Dnia
Nvidia pierwszą firmą, której wartość rynkowa osiągnęła 4 biliony dolarów
Wykres Dnia
Skoordynowana globalna akcja przeciwko rosyjskiej ropie
Wykres Dnia
Bilans Rezerwy Federalnej najniższy od kwietnia 2020 r.
Wykres Dnia
Nie będzie szerszej obniżki podatku od energii elektrycznej w Niemczech