Obamacare nie ma szans. Prezydent zapowiada weto

Amerykańska Izba Reprezentantów uchwaliła nadzwyczajną ustawę o wydatkach państwowych, zapobiegając zamykaniu agend rządu federalnego. Ustawa odsuwa jednak w czasie - o rok wprowadzenie w życie tzw. Obamacare - prezydenckiego programu reformy opieki zdrowotnej.

Aktualizacja: 11.02.2017 11:58 Publikacja: 29.09.2013 10:25

Obamacare nie ma szans. Prezydent zapowiada weto

Foto: Bloomberg

Zdominowana przez Republikanów niższa izba Kongresu postanowiła nie zatwierdzić finansowania prezydenckiego programu powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych. Obamacare według Republikanów ma być przedmiotem debaty dopiero za rok.

Republikanie zapobiegli jednak widmo zamykania kolejnych agend rządowych, uchwalając stosowne ustawy.

Ustawa, przyjęta w Izbie stosunkiem głosów 231-192, trafiła teraz do zdominowanego przez Demokratów Senatu.

Prezydent Barack Obama zawetuje nadzwyczajną ustawę o wydatkach państwowych, jeśli zawierać będzie niekorzystne zapisy dla jego programu reformy opieki zdrowotnej - poinformował przed głosowaniem Biały Dom.

Oświadczenie opublikowano na krótko przed zapowiedzianym głosowaniem nad projektem ustawy w Izbie Reprezentantów. Senat uchwalił w ub. piątek głosami mających w nim większość Demokratów swoją wersję ustawy uwzględniającą postulaty Białego Domu.

Wcześniej przywódcy Republikanów w Izbie zapowiedzieli, że ich wersja ustawy nie przewiduje finansowania forsowanego przez prezydenta Baracka Obamę i Demokratów programu rozszerzenia dostępu do ubezpieczeń zdrowotnych, zwanego popularnie Obamacare.

"Izba ponownie przyjęła plan, który odzwierciedla wolę Amerykanów, by utrzymać finansowanie operacji rządowych i wstrzymać ustawę prezydenta w kwestii ubezpieczeń zdrowotnych" - mówił republikański przewodniczący Izby Reprezentantów John Boehner.

Uchwalona w marcu 2010 r. ustawa (Affordable Care Act) przewiduje m.in., że od 2014 r. wszyscy Amerykanie będą mieli obowiązek wykupienia ubezpieczenia albo zapłacą karę finansową.

Przywódca większości demokratycznej w Senacie Harry Reid zapowiedział już ustawa w takiej formie nie ma szans na uchwalenie w tej izbie. Rzecznik Białego Domu Jay Carney ostrzegł w sobotę, że jakikolwiek członek Kongresu, który poprze republikański plan, będzie w istocie głosował za "wstrzymaniem prac rządu".

Jeżeli nadzwyczajna ustawa o wydatkach państwowych nie zostanie szybko uchwalona to teoretycznie rządowi USA zabraknie pieniędzy na bieżącą działalność i finansowanie licznych programów i agend rządowych o godz. 23.59 czasu miejscowego (5.59 czasu polskiego) w nocy z poniedziałku na wtorek. 1 października rozpoczyna się bowiem w USA nowy rok finansowy.

Tymczasem według źródeł w Senacie, nie przewiduje się nadzwyczajnego posiedzenia tej izby w niedzielę, tylko dopiero w poniedziałek, na kilkanaście godzin przed ostatecznym terminem.

Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos
Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale