Wbrew obawom Chiny i Japonia mają więcej amerykańskich skarbówek

Zagraniczni inwestorzy we wrześniu pozbywali się krótkoterminowych amerykańskich aktywów na skutek obaw o niewypłacalność USA, kupowali zaś walory o dłuższym terminie zapadalności, wynika z najnowszych danych Departamentu Skarbu.

Aktualizacja: 11.02.2017 09:09 Publikacja: 19.11.2013 11:11

Wbrew obawom Chiny i Japonia mają więcej amerykańskich skarbówek

Foto: Bloomberg

Zagranica wówczas sprzedała krótkoterminowe aktywa USA za 106,8 miliarda dolarów netto. Wśród szczególnie niemile widzianych w portfelach papierów znalazły się bony skarbowe. Była to  największa wyprzedaż od lutego 2009 r.

Jednocześnie w tym samym czasie inwestorzy spoza USA kupili netto papiery długoterminowe za 25,5 miliarda dolarów netto. Wartość dłuższych obligacji skarbowych w portfelach inwestorów zagranicznych wzrosła netto o 27,8 mld USD, po spadku o 10,8 mld dolarów w sierpniu.

Analitycy twierdzą, że wprawdzie polityczny impas w kwestii długu wywołał sprzedaż amerykańskich walorów o krótszym terminie do wykupu to jednak nie wpłynął znacząco na postrzeganie przez inwestorów zagranicznych lokat o dłuższym terminie. .

Vishnu Varatham, ekonomista japońskiego Mizuho Corp Bank, zwraca uwagę, że inwestorzy chcieli pozbyć się ryzyka związanego z możliwym krótkoterminowym paraliżem mechanizmu przepływu gotówki, ale fundamenty amerykańskich papierów pozostały nienaruszone.  Jego zdaniem wciąż nie ma wiarygodnej alternatywy dla amerykańskiego  rynku długu pod względem jego głębokości i płynności.

Kryzys polityczny w Waszyngtonie wywołał dyskusję, czy zagranica zechce zróżnicować swoje inwestycje z niekorzyścią dla USA. Zwłaszcza chodziło o papiery skarbowe, które w swoich rezerwach mają banki centralne na całym świecie.

Chiny i Japonia rzeczywiście wyrażały obawy o skutki możliwej niewypłacalności USA. Ze statystyk Departamentu Skarbu USA wynika jednak, że we wrześniu Chiny, które mają najwięcej amerykańskiego długu, zwiększyły swój stan posiadania tamtejszych skarbówek do 1,294 biliona dolarów. Był to najwyższy poziom od czterech miesięcy. Także Japonia kupowała te walory.

Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.