Wzrost produkcji przemysłowej i akcji kredytowej pomogły zrównoważyć spadek inwestycji w środki trwałe nadal występujący w budownictwie, przemyśle wydobywczym i w projektach infrastrukturalnych.
Produkcja przemysłowa wzrosła o 6,1 proc. w porównaniu z majem minionego roku, a więc przyspieszyła po wzroście o 5,9 proc. w kwietniu i wobec mediany prognoz wskazującej na 6-proc. tempo. Sprzedaż detaliczna była w maju o 10,1 proc. większa niż przed rokiem, a inwestycje w środki trwałe, poza gospodarstwami domowymi na wsi, wzrosły o 11,4 proc.
Podaż pieniądza sięgnęła w maju 1,22 bln juanów (197 mld USD). Mediana prognoz wskazywała na 1,13 bln juanów. Wartość nowych kredytów w lokalnej walucie wyniosła 900,8 mld juanów.
– W maju spowolnienie osiągnęło dno – uważa Wang Tao, szef działu chińskiej gospodarki w biurze UBS Group w Hongkongu. – Nie spodziewamy się mocnego ożywienia, ale liczymy na lekką poprawę w III kwartale, bo kumulują się wszystkie rodzaje posunięć stabilizacyjnych – dodał.
Dobra sytuacja na rynku pracy w USA, lepsza koniunktura w Japonii i stabilizacja w Chinach poprawiają prognozy globalnej gospodarki.