USA: Podwyżka stóp w tym roku wciąż możliwa

Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC), decyzyjny organ Fedu, na kończącym się w środę posiedzeniu nie podniesie stóp procentowych, ale i tak może rynki mocno zaskoczyć.

Publikacja: 27.10.2015 19:04

USA: Podwyżka stóp w tym roku wciąż możliwa

Foto: Bloomberg

Od wrześniowego posiedzenia FOMC, które latem uchodziło za prawdopodobny termin pierwszej od 2006 r. podwyżki stóp procentowych w USA, rynkowe oczekiwania mocno się zmieniły. Obecnie kontrakty terminowe na główną stopę Fedu sugerują, że inwestorzy spodziewają się zaostrzenia polityki pieniężnej dopiero w 2016 r. Tymczasem część ekonomistów uważa, że FOMC taką decyzję podejmie jeszcze w grudniu, co może zasygnalizować w środowym komunikacie. To byłby dla rynków spory wstrząs.

- Spodziewam się, że dane dostępne do grudniowego posiedzenia FOMC będą uzasadniały podwyżkę stóp procentowych – powiedział Michael Carey, główny ekonomista ds. USA w Credit Agricole CIB. Tego samego zdania się m.in. ekonomiści Bank of America Merrill Lynch. – Zdecydowana większość członków FOMC wydaje się preferować podwyżkę jeszcze w tym roku – napisali w niedawnym raporcie. W ocenie Michaela Hansona, głównego ekonomisty BofA-ML, za podwyżką stóp w tym roku przemawia to, że perspektywy światowej gospodarki, które we wrześniu były dla członków FOMC głównym powodem do zmartwienia, nieco się ostatnio poprawiły, m.in. za sprawą poluzowania polityki pieniężnej przez Ludowy Bank Chin (PBOC) oraz sygnałów, że do takiego ruchu szykuje się też Europejski Bank Centralny. W efekcie, poprawiły się też nastroje inwestorów.

Signe Roed-Frederiksen, ekonomista z Danske Banku, która spodziewa się podwyżki stóp przez Fed w styczniu lub marcu, wskazuje jednak, że perspektywa łagodzenia polityki pieniężnej przez EBC powoduje presję aprecjacyjną na dolara, którą zaostrzenie polityki pieniężnej w USA jeszcze by wzmocniło. To może być dla FOMC argument, aby wstrzymać się z taką decyzją.

Z kolei Aneta Markowska i Brian Jones, ekonomiści z Societe Generale, uważają, że FOMC jest w pewnym sensie zakładnikiem gołębich oczekiwań, które wykreował na rynkach. Gdyby chciał podwyższyć stopy, sprowokowałby wzrost zmienności na rynkach, tymczasem była to jedna z przyczyn rezygnacji z zaostrzenia polityki pieniężnej we wrześniu.

Do wstrzymania się z podwyżkami stóp do 2016 r. FOMC mogą skłaniać także rozczarowujące ostatnio dane z amerykańskiego rynku pracy (inaczej niż w przypadku większości ważnych banków centralnych, mandat Fedu zobowiązuje go do dbania nie tylko o stabilność cen, ale też o wysoki poziom zatrudnienia). We wrześniu w USA przybyło tylko 142 tys. miejsc pracy, a podając te dane Departament Pracy skorygował też wyraźnie w dół odczyt sierpniowy. – W ostatnich dwóch miesiącach sektor prywatny tworzył zaledwie po 100 tys. miejsc pracy. Poprzednie takie spowolnienie miało miejsce w 2012 r. i Fed zareagował na to uruchomieniem trzeciej rundy ilościowego łagodzenia polityki pieniężnej – przypomina Paul Ashworth, ekonomista z Capital Economics. Podkreśla też, że w III kwartale amerykańska gospodarka prawdopodobnie mocno wyhamowała. Roczne tempo wzrostu PKB wyniosło według niego zaledwie 1,5 proc., w porównaniu do 3,9 proc. w II kw.

Ekonomistów oczekujących podwyżki stóp w USA w grudniu te argumenty jednak nie przekonują. W ocenie Careya z Credit Agricole, w obecnej fazie cyklu koniunkturalnego wyhamowanie wzrostu zatrudnienia jest naturalne. – Nawet gdyby co miesiąc przybywało tyle miejsc pracy, co we wrześniu, stopa bezrobocia spadła by przed końcem 2016 r. do 4,8 proc., zgodnie z prognozami FOMC – zauważył.

Gospodarka światowa
Wraz z porażką Trudeau kończy się epoka w polityce i gospodarce
Gospodarka światowa
Antynaftowe regulacje zaszkodziły gospodarce kanadyjskiej
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł o 5,4 procent
Gospodarka światowa
Stopa inflacji w 2024 r. w Niemczech niższa niż w trzech poprzednich latach
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka światowa
Kogo upolował Hindenburg?
Gospodarka światowa
Spółki z Niemiec odczuwają największy stres