W swoim ostatnim komentarzu opublikowanym 16 listopada Russell napisał:" Każdego dnia czytam 10 gazet, ale informacje w nich zawarte są coraz trudniejsze do strawienia i przetworzenia w coś zrozumiałego. Jednocześnie rozległa paleta źródeł informacji jest coraz bardziej złożona. Tylko mogę sobie wyobrazić jak gazety będą wyglądać za 10 lat".
Robert Prechet, wybitny analityk techniczny , w swojej książce opublikowanej w 1997 roku wypunktował największe sukcesy Russella. „Russell ma na swoim koncie wiele wyjątkowych sukcesów rynkowych. W 1960 roku rekomendował akcje spółek wydobywających złoto, w 1966 ogłosił szczyt wielkiego rynku byka, a w grudniu 1974 roku obwieścił kres wielkiego rynku niedźwiedzia".
W 1969 Richard Russell opracował Primary Trend Index składający się z ośmiu wskaźników rynkowych, których nigdy publicznie nie ujawnił . Kiedy PrimaryTrend Index pokonywał 89-dniową średnią kroczącą był to sygnał zakupu akcji, a kiedy był od niej gorszy wówczas zwiastował rynek niedźwiedzia.
- PTI jest inteligentniejszy ode mnie - mawiał twórca tego wskaźnika. Indeks ten nie jest powiązany z Russell 2000 ani innymi podobnymi indeksami należącymi do firmy Russell Investment.
W opinii Richarda Russella prognozowanie sytuacji na rynku akcji stało się trudniejsze z powodu coraz większej liczby inwestorów i ciągłego handlu. W 1990 roku, na początku 10-letniego rynku byka, w tygodniku „Barron's napisał, iż akcje wchodzą w rynek niedźwiedzia, który może zniwelować zyski z minionych 15 lat.