Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 15.01.2016 05:57 Publikacja: 15.01.2016 05:00
Amerykański S&P500 notuje najgorszy początek roku w historii, w styczniu stracił bowiem 7,5 proc. Sytuacja jest nerwowa, choć na razie nie ma powodów do paniki. Z punktu widzenia analizy technicznej sytuację można opisać krótko: korekta spadkowa w długoterminowym trendzie wzrostowym. Od listopadowego szczytu S&P500 stracił "tylko" 10 proc., a od historycznego maksimum spadł o 11,5 proc. W ciągu ostatnich lat, korekty indeksu stanowiły dogodny moment do okazyjnych zakupów.
Foto: Archiwum
Amerykański indeks małych spółek Russell 2000 już znalazł się w fazie bessy – od zeszłorocznego szczytu stracił 22 proc. W rynek niedźwiedzia wszedł również niemiecki indeks DAX. Od szczytu z kwietnia 2015 r. spadł o prawie 22 proc. Francuski CAC 40 od bessy niewiele dzieli – stracił 19 proc. od kwietniowego szczytu. W tym kierunku porusza się również brytyjski FTSE 100, który spadł od zeszłorocznego szczytu o prawie 18 proc., i tokijski Nikkei 225 zniżkujący 17 proc. od czerwcowego szczytu. Amerykańskiemu S&P 500 co prawda do bessy jeszcze daleko (spadł o 11,5 proc. od szczytu z 2015 r.), ale tylko około 1 proc. dzieliło go w czwartek od dołka z sierpnia 2015 r.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W drugim głosowaniu lider CDU/CSU Friedrich Merz został wybrany kanclerzem Niemiec.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Lider CDU/CSU Friedrich Merz nie zdołał zebrać wymaganego poparcia, by w głosowaniu w parlamencie zostać wybranym kanclerzem Niemiec.
Niepewność dotycząca kondycji gospodarki amerykańskiej przemawia za tym, by Rezerwa Federalna na środowym posiedzeniu wstrzymała się z decyzjami o obniżkach stóp.
Towary z Państwa Środka, które miały zostać wyeksportowane do USA, zaczynają zalewać rynek krajowy i bywają sprzedawane z dużymi zniżkami.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Warren Buffett zrobił, co mógł, aby przygotować swojego następcę w Berkshire Hathaway. Powierzył przyszłemu CEO Gregowi Abelowi zarządzanie większością firm, mianował go wiceprezesem, współpracował z nim przy ostatnich inwestycjach w Japonii.
Klaus Schwab jest oskarżany o manipulowanie globalnymi raportami o konkurencyjności, wykorzystanie funduszów organizacji na prywatne luksusy i tworzenie toksycznego środowiska pracy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas