O zawarciu porozumienia poinformowano w komunikacie po spotkaniu włoskiego ministra finansów Pier Carlo Padoana z europejską komisarz do spraw konkurencji Margrethe Vestager. Cena ubezpieczenia włoskich obligacji rządowych o takim samym profilu ryzyka będzie stanowiła odniesienie do kosztu gwarancji złych kredytów sprzedawanych przez Włochy.
Porozumienie osiągnięto po miesiącach negocjacji między włoskim rządem i Komisją Europejską i w rezultacie łagodzi ono pierwotny włoski projekt utworzenia banku ze złymi kredytami, co w Brukseli budziło obawy, że ich sprzedaż będzie mogła być wspierana przez państwo w sposób niezgodny z unijnymi przepisami.
Notowania akcji włoskich banków w minionych dziesięciu dniach to istna huśtawka, gdyż inwestorzy obawiali się, że może nie dojść do porozumienia i złe długi nadal będą obciążały zdolność kredytową banków.
W środę inwestorzy nieco odetchnęli, co najbardziej uwidocznił wzrost kursu aż o 7,3 proc. Banca Monte dei Paschi di Siena, który ma najwięcej złych kredytów w stosunku do kapitału. Papiery Banca Popolare di Milano zyskały 0,4 proc.
Przyjęty program powinien pomóc włoskim bankom w procesie sekurytyzacji i przesunięcia nieściągalnych kredytów, które obciążają ich bilanse, do oddzielnych, indywidualnie zarządzanych jednostek finansowych – napisano w oświadczeniu Komisji Europejskiej.