Niemiecki przemysł traci parę

W lutym niemiecka gospodarka rozwijała się najwolniej od lipca 2015 r., głównie za sprawą wyraźnego spowolnienia w sektorze przemysłowym.

Publikacja: 22.02.2016 10:41

Niemiecki przemysł traci parę

Foto: Bloomberg

Wskaźnik PMI dla gospodarki Niemiec, mierzący koniunkturę na podstawie ankiety wśród menedżerów logistyki przedsiębiorstw, według wstępnych obliczeń firmy Markit Economics  spadł w lutym do 53,8 pkt, z 54,5 pkt miesiąc wcześniej.

Każdy odczyt PMI powyżej 50 pkt oznacza, że gospodarka się rozwija, a dystans od tej granicy jest miarą tempa tego rozwoju.

W samym sektorze przemysłowym PMI znalazł się jednak w lutym w pobliżu tej krytycznej granicy. Spadł do 50,2 pkt, z 52,3 pkt w styczniu. Tak nisko nie był już od listopada 2014 r. Ankietowani przez agencję Reutera ekonomiści spodziewali się odczytu na poziomie 52 pkt.

Jednocześnie PMI dla sektora usługowego wzrósł z 55 do 55,1 pkt, przewyższając medianę prognoz ekonomistów, zakładającą spadek tego wskaźnika do 54,7 pkt.

Wyhamowanie rozwoju przemysłu w Niemczech to zła wiadomość dla polskiej gospodarki. - Niemieckie dane wpisują się w nasz scenariusz wyraźnego spowolnienia wzrostu PKB w Polsce w I kw. Br. do 3,2 proc. rok do roku, z 3,9 proc. rok do roku w IV kwartale – skomentował na Twitterze Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska.

Pogorszenie koniunktury nad Renem znalazło odzwierciedlenie także w PMI dla całej strefy euro. Wskaźnik ten spadł z 53,6 pkt w styczniu do najniższego od ponad roku poziomu 52,7 pkt w lutym, podczas gdy ekonomiści przeciętnie spodziewali się odczytu rzędu 53,5 pkt. Wyhamował zarówno rozwój sektora przetwórczego, jak i usługowego.

We Francji, drugiej pod względem wielkości gospodarce eurolandu, PMI w lutym po raz pierwszy od stycznia 2015 r. znalazł się poniżej granicy 50 pkt. Spadł do 49,8 pkt, z 50,2 pkt miesiąc wcześniej.

- Biorąc pod uwagę te dane, spodziewamy się, że Europejski Bank Centralny będzie musiał już w marcu zwiększyć skalę wsparcia gospodarki strefy euro. Oczekujemy obniżki stopy depozytowej o 0,2 pkt proc. (obecnie wynosi -0,3 pkt proc.) oraz zwiększenia wartości skupu papierów wartościowych z 60 do 80 mld euro miesięcznie – napisała w komentarzu Jessica Hinds, ekonomistka z firmy analitycznej Capital Economics.

Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos
Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale