Takie firmy jak Deutsche Bank, Anglo American, Banco Comercial Portugues i inne , których obligacje potaniały poniżej wartości nominalnej mogą po okazyjnej cenie skupić z rynku swoje walory i z tego korzystają. Redukcja zadłużenia podbija zyski, a także zwiększa zaufanie inwestorów
W tym roku europejskie korporacje wykupiły obligacje bądź zorganizowały przetargi na dług o wartości 57 miliardów euro (62 miliardy dolarów ), szacuje David Leeming, zarządzający zobowiązaniami w Royal Bank of Scotland. To ponad pięć razy więcej w tym okresie niż przed rokiem, twierdzi Leeming monitorujący skup własnych obligacji przez firmy zachodnioeuropejskie i w krajach nordyckich.
. Jeszcze więcej takich transakcji może być w nadchodzących miesiącach czy latach zważywszy na kruche fundamenty europejskich gospodarek. Wiele spółek opływa w gotówkę, którą z braku wiary w perspektywy wzrostu własnego biznesu nie przeznaczają na fuzje i przejęcia. , zwraca uwagę Barnaby Martin, strateg europejskiego długu w Bank of America Ciorp. Skup długu jest sposobem na redukcję ryzyka, co ma sens wówczas, kiedy perspektywy zysku nie są zbyt różowe.
- Świadczy to, że spółki czują, iż deflacja w Europie nie zachęca do zadłużania się i ekspansji - wyjaśnia Martin.
Powodów do takich obaw nie brakuje. W minionym miesiącu ceny konsumpcyjne w strefie euro spadły o 0,2 proc. w ujęciu rok dom roku, a przez trzy lata inflacja utrzymuje się poniżej celu Europejskiego Banku Centralnego wyznaczonego na poziomie około 2 proc.. wzrost PKB zaś w czwartym kwartale 2015 wyniósł tylko 1,5 proc. wobec tego samego okresu rok wcześniej.