Jego samochód uderzył z dużą szybkością w barierkę mostu i spłonął. Dzień wcześniej McClendon został oskarżony o udział w zmowie przy przetargach dotyczących koncesji wydobywczych.
– Wybrano mnie na jedyną osobę z przemysłu naftowo-gazowego, która po raz pierwszy od wejścia w życie ustawy Shermana 110 lat temu została oskarżona o tego typu przestępstwo. Będę walczył, by dowieść swojej niewinności i oczyścić swoje imię – deklarował McClendon na dzień przed śmiercią.
McClendon był ikoną przemysłu naftowo-gazowego. Dzięki wykorzystaniu technologii szczelinowania hydraulicznego zbudował biznesowe imperium i przyczynił się do rewolucji energetycznej na świecie. W szczycie surowcowego boomu, w czerwcu 2008 r., jego firma Chesapeake Energy była wyceniana na 37,5 mld USD.
Amerykańska rewolucja łupkowa doprowadziła jednak do dużego wzrostu podaży ropy i gazu na świecie, co przełożyło się później na znaczący spadek cen surowców energetycznych. Od szczytu z 2008 r. kapitalizacja Chesapeake Energy spadła o blisko połowę. McClendon został pozbawiony w 2013 r. stanowiska prezesa tej firmy i założył spółkę American Energy Partners. Zdobyła ona 10 mld USD finansowania od funduszy private equity i przejmowała koncesje poszukiwawcze i wydobywcze na całym świecie. Kiepska koniunktura na rynkach surowcowych sprawiła jednak, że American Energy Partners zaczęła mieć trudniejszy dostęp do finansowania.