Bogaci nie chcą niższych podatków

Ponad 400 amerykańskich milionerów i miliarderów przyłączyło się do akcji stowarzyszenia Odpowiedzialne Bogactwo, podpisując się pod petycją sprzeciwiającą się republikańskiemu planowi obniżki podatków.

Publikacja: 13.11.2017 13:16

Bogaci nie chcą niższych podatków

Foto: AFP

„Washington Post" wskazuje, że list został już podpisany przez takie tuzy jak George Soros, założycieli i producentów lodów Ben&Jerry's Bena Cohena i Jerrego Greenfielda i filantropa Stevena Rockefellera, którego nazwisko jest synonimem bogactwa. Petycja zostanie wysłana do Kongresu jeszcze w tym tygodniu.

„Wzywamy do sprzeciwienia się legislacji pogłębiającej nierówności ekonomiczne" – stanowi petycja. „Reforma podatków powinna być co najmniej neutralna, jeżeli chodzi o wysokość dochodów państwa po jej przeprowadzeniu. Jesteśmy głęboko zaniepokojeni tą reformą i uważamy, że cięcie podatków doprowadzi do zmniejszenia dostępu do edukacji, programów ochrony zdrowia i naruszy zdolność naszego narodu do odbudowy inwestycji w nasz kapitał społeczny".

Petycja powstała przy współpracy członków stowarzyszenia Odpowiedzialne Bogactwo (Resonsible Wealth), które zrzesza 5 proc. najbogatszych Amerykanów pod względem dochodu lub majątku.

Kongresowi dostaje się głównie za próbę uchylenia podatku od nieruchomości, na czym zyskają w pierwszej kolejności dziedziczący majątek. „Uchylając tylko ten podatek, państwo straci około 269 mld dolarów przez najbliższą dekadę – to więcej niż wydajemy na Agencję Żywności i Leków, Centra Kontroli i Prewencji Chorób oraz Agencję Ochrony Środowiska razem wzięte" – wskazuje petycja.

Biały Dom na swoją obronę wskazuje, że pieniądze niezebrane z opodatkowania nie znikają, ale powiększają pulę środków, które najbogatsi mogą wydać na inwestycje. Przez to może zostać stworzonych więcej miejsc pracy, co ma przyspieszyć wzrost amerykańskiej gospodarki. – Każdy element naszego systemu podatkowego jest zaprojektowany tak, by wspierać inwestycje – wskazuje w wywiadzie udzielonym CNBC w zeszłym tygodniu Gary Cohn, szef rady ekonomicznej przy gabinetu Trumpa.

Najbogatsi nie wierzą jednak w tę teorię. „Wzywamy Kongres do podwyżki naszych podatków, co zwiększy bazę finansową niezbędną do odbudowy inwestycji. Doprowadzi to do zwiększenia liczby miejsc pracy, umocni klasę średnią i zapewni gospodarczy sukces Ameryce" – piszą w petycji.

Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos
Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale