Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 14.03.2018 04:00 Publikacja: 14.03.2018 04:00
Takie prognozy przedstawiła we wtorek Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), skupiająca 36 najbardziej rozwiniętych gospodarczo krajów, w tym Polskę. Wcześniej, w listopadzie, prognozowała, że globalny PKB powiększy się w 2018 r. o 3,7 proc., w 2019 r. o 3,6 proc.
Paryska organizacja nie kryje, że główną przyczyną rewizji prognoz jest bardziej niż oczekiwała w listopadzie ekspansywna polityka fiskalna w USA. Największa gospodarka świata ma dzięki temu w tym i przyszłym roku rozwijać się w tempie 2,8–3 proc. rocznie, zamiast 2,1–2,5 proc. Dla porównania, w 2017 r. urosła o 2,3 proc. W Europie od jesieni ub.r. najbardziej poprawiły się perspektywy Francji, choć nadal będzie się ona rozwijała wolniej niż Niemcy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Sekretarz skarbu Scott Bessent oraz przedstawiciel handlowy USA Jamieson Greer rozpoczęli spotkania w Genewie z chińską delegacją kierowaną przez wicepremiera He Lifenga - poinformowała agencja Xinhua. To pierwsze takie spotkanie od rozpoczęcia wojny handlowej między oboma krajami.
Bank Anglii obciął główną stopę procentową o 25 pkt baz. do poziomu 4,25 proc. Ta decyzja była zgodna z prognozami analityków. Czwartkowa obniżka stóp była pierwszą od lutego, drugą w tym roku, a czwartą w obecnym cyklu luzowania polityki pieniężnej. Komitet Polityki Pieniężnej Banku Anglii nie był jednomyślny przy podejmowaniu tej decyzji. Pięciu jego członków (w tym Andrew Bailey, prezes Banku Anglii) opowiedziało się za cięciem o 25 pkt baz., dwoje za obniżką o 0,5 proc., a kolejnych dwoje (w tym Huw Pill, główny ekonomista Banku Anglii) za pozostawieniem stóp na dotychczasowym poziomie.
Część analityków spodziewa się, że amerykański bank centralny nie zdecyduje się nawet przed końcem roku na wznowienie luzowania polityki pieniężnej.
Produkcja przemysłowa wzrosła o 3 proc. w ujęciu miesięcznym, z -1,3 proc. w lutym. W ujęciu rocznym produkcja przemysłowa jednak była niższa o 0,2 proc. A w przewidywaniu eskalacji napięć handlowych eksport wzrósł o 1,1 proc. m/m, z 1,9 proc. w lutym.
Wyzwania przed branżą to m.in. rola w finansowaniu gospodarki, transformacji energetycznej i rozwoju firm, a także obciążenia regulacyjne i podatkowe.
Chiński eksport wzrósł w kwietniu o 8,1 proc. w ujęciu dolarowym - mówią oficjalne dane. Sporą część eksportu przekierowano wówczas do Azji Południowo-Wschodniej.
Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że jego administracja zawarła umowę handlową z Wielką Brytanią. To pierwszy tego typu pakt, od rozpoczęcia przez Stany Zjednoczone serii wojen handlowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas