Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 16.03.2018 04:00 Publikacja: 16.03.2018 04:00
Choć jest on znany jako zwolennik wielkiego handlu, to tuż po nominacji rozbudził obawy przed wojną celną z Chinami. – Jako ktoś, kto nie lubi ceł, muszę przyznać, że Chiny zasłużyły sobie na twardą odpowiedź nie tylko ze strony USA – stwierdził w rozmowie z CNBC (stacją, w której od ćwierć wieku miał własny program).
Jego zdaniem USA powinny zbudować koalicję państw, która przeciwstawi się Chinom oraz ich praktykom szkodzącym wolnemu handlowi. Przyznał też, że nadal się ogólnie sprzeciwia podwyższaniu ceł, ale ucieszyło go to, że administracja Trumpa czasowo wyłączyła Kanadę i Meksyk z wyższych ceł na stal oraz jest gotowa udzielić podobnych ulg innym partnerom handlowym chcącym negocjować z USA lepsze warunki wzajemnej wymiany. Jego zdaniem prezydent Trump ma bardziej wyważone poglądy na handel, niż się powszechnie uważa. – On nie lubi tworzyć barier takich jak cła. Ale musi chronić USA. I uważa, że wiele krajów angażuje się w nieuczciwe praktyki handlowe – podkreśla Kudlow.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Sekretarz skarbu Scott Bessent oraz przedstawiciel handlowy USA Jamieson Greer rozpoczęli spotkania w Genewie z chińską delegacją kierowaną przez wicepremiera He Lifenga - poinformowała agencja Xinhua. To pierwsze takie spotkanie od rozpoczęcia wojny handlowej między oboma krajami.
Bank Anglii obciął główną stopę procentową o 25 pkt baz. do poziomu 4,25 proc. Ta decyzja była zgodna z prognozami analityków. Czwartkowa obniżka stóp była pierwszą od lutego, drugą w tym roku, a czwartą w obecnym cyklu luzowania polityki pieniężnej. Komitet Polityki Pieniężnej Banku Anglii nie był jednomyślny przy podejmowaniu tej decyzji. Pięciu jego członków (w tym Andrew Bailey, prezes Banku Anglii) opowiedziało się za cięciem o 25 pkt baz., dwoje za obniżką o 0,5 proc., a kolejnych dwoje (w tym Huw Pill, główny ekonomista Banku Anglii) za pozostawieniem stóp na dotychczasowym poziomie.
Część analityków spodziewa się, że amerykański bank centralny nie zdecyduje się nawet przed końcem roku na wznowienie luzowania polityki pieniężnej.
Produkcja przemysłowa wzrosła o 3 proc. w ujęciu miesięcznym, z -1,3 proc. w lutym. W ujęciu rocznym produkcja przemysłowa jednak była niższa o 0,2 proc. A w przewidywaniu eskalacji napięć handlowych eksport wzrósł o 1,1 proc. m/m, z 1,9 proc. w lutym.
Wyzwania przed branżą to m.in. rola w finansowaniu gospodarki, transformacji energetycznej i rozwoju firm, a także obciążenia regulacyjne i podatkowe.
Chiński eksport wzrósł w kwietniu o 8,1 proc. w ujęciu dolarowym - mówią oficjalne dane. Sporą część eksportu przekierowano wówczas do Azji Południowo-Wschodniej.
Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że jego administracja zawarła umowę handlową z Wielką Brytanią. To pierwszy tego typu pakt, od rozpoczęcia przez Stany Zjednoczone serii wojen handlowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas