USA zawieszają cła na stal i aluminium dla państw UE

Wszystkie kraje Unii Europejskiej oraz kilka innych państw będzie tymczasowo wyłączonych z podwyżek amerykańskich ceł na stal.

Publikacja: 23.03.2018 11:23

Wyłączenie z podwyżek ceł będzie obowiązywało do 1 maja 2018 r. Ma to dać USA oraz krajom objętym tą ulgą czas na negocjacje w sprawie handlu. Administracja Trumpa zdecydowała się potraktować w ten sposób wszystkie kraje UE, Argentynę, Australię, Brazylię i Koreę Południową. Kanadzie i Meksykowi przyznano już wcześniej czasowe wyłączenie z podwyżek ceł na czas renegocjacji układu NAFTA (umowy o wolnym handlu pomiędzy USA, Kanadą i Meksykiem).

Przyznanie ulgi zostało dobrze przyjęte przez unijnych decydentów. – To postęp, rozmawiajmy dalej – stwierdził unijny komisarz Pierre Moscovici.

- Jestem bardzo zadowolony, że udało nam się uniknąć sytuacji, która mogłaby doprowadzić do większej niepewności w niemieckim sektorze stalowym oraz aluminiowym. Nie chcemy dalszych jednostronnych działań. Wolimy sensowne porozumienia – zadeklarował Peter Altmaier, niemiecki minister gospodarki.

Przewodniczący UE Donald Tusk zaapelował zaś na Twitterze, by USA na stałe wyłączyły państwa Unii Europejskiej z podwyżek ceł na stal i aluminium.

Nie obyło się też jednak bez narzekań. – Mam wrażenie, że amerykański przywódca chce negocjować z UE przystawiając nam pistolet do głowy – powiedział Charles Michel, premier Belgii.

Wyłączenia z podwyżek ceł nie dostąpiła Japonia, choć jest przecież jednym z najważniejszych sojuszników USA. Nie pojawiło się żadne oficjalne wytłumaczenie dlaczego ją pominięto a przyznano ulgę Korei Południowej. Pominięto również m.in. Norwegię, której rząd wyraził swoje rozczarowanie z tego powodu.

Rosja, która należy do państw najmocniej dotkniętych amerykańskim protekcjonizmem, zapowiada, że przygotowuje restrykcje importowe na produkty z USA.

Gospodarka światowa
Rajd na Wall Street zagrożony. Czego potrzebują traderzy?
Gospodarka światowa
Berkshire Hathaway gromadzi gotówkę. Buffett pozbywa się akcji
Gospodarka światowa
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Gospodarka światowa
Strefa euro wróciła do wzrostów. Powiew optymizmu
Gospodarka światowa
USA. Vibecesja, czyli gdy dane rozmijają się z nastrojami zwykłych ludzi
Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów