Sankcje USA uderzają w akcje rosyjskich firm

Rosyjski indeks giełdowy RTS tracił dzisiaj nawet 11 proc. a indeks Micex spadał o 10 proc. To ich największa dzienna przecena od marca 2014 r. czyli od aneksji Krymu przez Rosję.

Aktualizacja: 09.04.2018 13:31 Publikacja: 09.04.2018 13:00

Sankcje USA uderzają w akcje rosyjskich firm

Foto: Bloomberg

Rubel traci ponad 2 proc. wobec dolara. Za 1 USD płacono po południu blisko 60 rubli, czyli najwięcej od listopada. Rynek reaguje w ten sposób na nałożone w piątek przez władze USA sankcje przeciwko spółkom 12 rosyjskich oligarchów. Dały o sobie znać obawy, że amerykańska administracja wkrótce nałoży nowe sankcje na Rosję. Strach ten został podsycony przez tweet prezydenta Donalda Trumpa, w którym oskarżał on Rosję o współodpowiedzialność za ataki chemiczne dokonywane przez syryjski reżim.

Największa przecena dotknęła spółki należące do oligarchów dotkniętych sankcjami. I tak np. papiery producenta złota Polyus spadały na moskiewskiej giełdzie o 15 proc., gdyż amerykańskie sankcje objęły Sulejmana Kerimowa, oligarchę którego syn kontroluję tę spółkę.

Akcje należącego do Olega Deripaski koncernu metalurgicznego Rusal straciły aż 50 proc. na giełdzie w Hongkongu. "Sankcje mogą skutkować technicznymi bankructwami na części zobowiązań kredytowych  i będą materialnie negatywnie wpływały na nasze interesy i perspektywy dla grupy" - mówi komunikat koncernu Rusal.

 

Deripaska jest oskarżany o próbę ingerowania w amerykańskie wybory prezydenckie z 2016 r. i pod tym pretekstem nałożono sankcje na jego firmy. Sam uważa wprowadzone przeciwko jego interesom obostrzenia jako "pozbawione podstaw, oburzające i absurdalne".

- Sankcje będą miały wpływ na dotknięte nimi rosyjskie spółki oraz sektory, w których one działają, ale nie jest jasnym, czy w znaczący sposób wpłyną one na rosyjską gospodarkę – twierdzi William Jackson, ekonomista z firmy badawczej Capital Economics.

Gospodarka światowa
Chiny i USA wracają do rozmów w sprawie ceł. Dojdzie do przełomu?
Gospodarka światowa
Brytyjski bank centralny obciął stopy, ale był daleki od jednomyślności
Gospodarka światowa
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp?
Gospodarka światowa
Dobry pierwszy kwartał niemieckiego przemysłu
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka światowa
Zaskakujący wzrost chińskiego eksportu
Gospodarka światowa
USA i Wielka Brytania mają umowę handlową