Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 10.04.2018 14:40 Publikacja: 10.04.2018 14:40
Che Guevara, wsadzał do kubańskich łagrów młodych ludzi słuchających rocka, a mimo to stał się idolem zachodniej młodzieży w latach 60. i popkulturowym symbolem. Koszulki z jego podobizną (często produkowane w Trzecim Świecie przez tanią siłę roboczą) są wciąż uważane za modne gadżety, nie tylko wśród młodych lewicowców.
Foto: Archiwum
„Marksizm umiera na Wschodzie, ponieważ jest realizowany na Zachodzie" – pisał w końcówce lat 80. włoski filozof Augusto del Noce. Wówczas jego słowa mogły brzmieć absurdalnie. Oto bowiem świat zdawał się zmierzać w stronę triumfu kapitalizmu i demokracji, a nawet taki bastion czerwonej ideologii jak Chiny przestawiał się na turbokapitalizm. 30 lat później słowa o realizowaniu marksizmu na Zachodzie nabierają nowego znaczenia. Marksizm odnosi bowiem zadziwiające triumfy wśród młodzieży bogatego Zachodu. Z sondażu przeprowadzonego na jesieni zeszłego roku na zlecenie amerykańskiej Fundacji Pamięci Ofiar Komunizmu wynika, że 44 proc. przedstawicieli pokolenia milenialsów z USA wolałoby żyć w ustroju socjalistycznym niż w kapitalizmie. Po 7 proc. wskazało, że preferowałoby ustrój komunistyczny lub faszystowski. – Nasz raport pokazuje, że milenialsi coraz częściej odchodzą od kapitalizmu na rzecz socjalizmu czy nawet komunizmu, które traktują jako sensowne alternatywy – twierdzi Marion Smith, dyrektor zarządzająca Fundacji Pamięci Ofiar Komunizmu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Koniec pewnej epoki. W sobotę na corocznym spotkaniu akcjonariuszy Berkshire Hathaway dotychczasowy prezes i główny akcjonariusz Warren Buffett ogłosił, że z końcem roku przejdzie na emeryturę. Zastąpić ma go Greg Abel.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Kontrolowany przez Warrena Buffetta wehikuł finansowy Berkshire Hathaway Inc. opublikował w sobotę wyniki za pierwszy kwartał tego roku, które pokazały znaczny spadek zysków operacyjnych w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Konglomerat, który posiada udziały w firmach z branż ubezpieczeniowej, transportowej, energetycznej, detalicznej i innych, ostrzegł również, że cła mogą dodatkowo uderzyć w zyski.
Kartel eksporterów ropy naftowej OPEC+ zdecydował o kolejnym zwiększeniu wydobycia. Od czerwca na rynek popłynie dodatkowe 411 tys. baryłek ropy dziennie.
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas