Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 12.04.2018 05:13 Publikacja: 12.04.2018 05:13
Foto: Bloomberg
Za 1 euro płacono w środę prawie 1,88 franka. W ślad za kursem EUR/CHF podążył również kurs EUR/PLN. Za 1 franka płacono w trakcie środowej sesji 3,529 zł. Kurs zbliżył się więc do poziomu ze styczniowego dołka. Przez ostatnie 12 miesięcy frank szwajcarski osłabł o 11 proc. wobec euro i o niemal tyle samo w stosunku do złotego.
Frank traci na wartości, choć zwykle zyskiwał w momentach nasilenia napięć rynkowych i geopolitycznych (a taki okres podwyższonego ryzyka mamy w związku z amerykańsko-chińskim sporem handlowym i konfrontacją amerykańsko-rosyjską). Na niekorzyść szwajcarskiej waluty działa jednak polityka pieniężna i sytuacja gospodarcza w strefie euro. Euro umocniło się w ostatnich miesiącach do głównych walut świata, i stało się tak w dużej mierze w reakcji na poprawę sytuacji gospodarczej w Europie. Europejski Bank Centralny przygotowuje się już do stopniowego normalizowania polityki (na jesieni ma zakończyć program QE), gdy Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) nie pali się do takiej normalizacji. – SNB będzie trzymał się przez pewien czas na boku, czekając na normalizację polityki przez EBC, co może przełożyć się na dalszą słabość franka, zanim normalizacja ta nastąpi – twierdzi Jordan Rochester, analityk z banku Nomura. Rekomenduje on zwiększanie krótkich pozycji na franku.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Sekretarz skarbu Scott Bessent oraz przedstawiciel handlowy USA Jamieson Greer rozpoczęli spotkania w Genewie z chińską delegacją kierowaną przez wicepremiera He Lifenga - poinformowała agencja Xinhua. To pierwsze takie spotkanie od rozpoczęcia wojny handlowej między oboma krajami.
Bank Anglii obciął główną stopę procentową o 25 pkt baz. do poziomu 4,25 proc. Ta decyzja była zgodna z prognozami analityków. Czwartkowa obniżka stóp była pierwszą od lutego, drugą w tym roku, a czwartą w obecnym cyklu luzowania polityki pieniężnej. Komitet Polityki Pieniężnej Banku Anglii nie był jednomyślny przy podejmowaniu tej decyzji. Pięciu jego członków (w tym Andrew Bailey, prezes Banku Anglii) opowiedziało się za cięciem o 25 pkt baz., dwoje za obniżką o 0,5 proc., a kolejnych dwoje (w tym Huw Pill, główny ekonomista Banku Anglii) za pozostawieniem stóp na dotychczasowym poziomie.
Część analityków spodziewa się, że amerykański bank centralny nie zdecyduje się nawet przed końcem roku na wznowienie luzowania polityki pieniężnej.
Produkcja przemysłowa wzrosła o 3 proc. w ujęciu miesięcznym, z -1,3 proc. w lutym. W ujęciu rocznym produkcja przemysłowa jednak była niższa o 0,2 proc. A w przewidywaniu eskalacji napięć handlowych eksport wzrósł o 1,1 proc. m/m, z 1,9 proc. w lutym.
Wyzwania przed branżą to m.in. rola w finansowaniu gospodarki, transformacji energetycznej i rozwoju firm, a także obciążenia regulacyjne i podatkowe.
Chiński eksport wzrósł w kwietniu o 8,1 proc. w ujęciu dolarowym - mówią oficjalne dane. Sporą część eksportu przekierowano wówczas do Azji Południowo-Wschodniej.
Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że jego administracja zawarła umowę handlową z Wielką Brytanią. To pierwszy tego typu pakt, od rozpoczęcia przez Stany Zjednoczone serii wojen handlowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas