Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 15.04.2018 20:25 Publikacja: 16.04.2018 05:00
Foto: Bloomberg
W piątek za 1 euro płacono nawet 1,888 franka, czyli najwięcej od stycznia 2015 r. (momentu, gdy szwajcarski bank centralny zniósł ograniczenia kursowe). O ile złoto i jen japoński zyskiwały w ostatnich dniach w związku z groźbą konfrontacji USA i Rosji w Syrii, o tyle frank również tradycyjnie zaliczany do aktywów z bezpiecznej przystani nie podążał w ślad za nimi.
Dlaczego szwajcarska waluta słabła w sytuacji, gdy powinna zyskiwać? Agencja Bloomberg sugeruje, że może mieć to związek z działaniami rosyjskich oligarchów dotkniętych niedawnymi amerykańskimi sankcjami. – Frankiem szwajcarskim kierują w dużym stopniu przepływy kapitału, a sankcje przeciwko Rosji objęły również szwajcarskie spółki, w które zainwestowali Rosjanie. Zwiększone potrzeby płynnościowe Rosjan oraz ich brak chęci, by zostawiać kapitał w Szwajcarii, zmieniły korelację franka z apetytem na ryzyko – twierdzi Manuel Oliveri, strateg z Credit Agricole.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Sekretarz skarbu Scott Bessent oraz przedstawiciel handlowy USA Jamieson Greer rozpoczęli spotkania w Genewie z chińską delegacją kierowaną przez wicepremiera He Lifenga - poinformowała agencja Xinhua. To pierwsze takie spotkanie od rozpoczęcia wojny handlowej między oboma krajami.
Bank Anglii obciął główną stopę procentową o 25 pkt baz. do poziomu 4,25 proc. Ta decyzja była zgodna z prognozami analityków. Czwartkowa obniżka stóp była pierwszą od lutego, drugą w tym roku, a czwartą w obecnym cyklu luzowania polityki pieniężnej. Komitet Polityki Pieniężnej Banku Anglii nie był jednomyślny przy podejmowaniu tej decyzji. Pięciu jego członków (w tym Andrew Bailey, prezes Banku Anglii) opowiedziało się za cięciem o 25 pkt baz., dwoje za obniżką o 0,5 proc., a kolejnych dwoje (w tym Huw Pill, główny ekonomista Banku Anglii) za pozostawieniem stóp na dotychczasowym poziomie.
Część analityków spodziewa się, że amerykański bank centralny nie zdecyduje się nawet przed końcem roku na wznowienie luzowania polityki pieniężnej.
Produkcja przemysłowa wzrosła o 3 proc. w ujęciu miesięcznym, z -1,3 proc. w lutym. W ujęciu rocznym produkcja przemysłowa jednak była niższa o 0,2 proc. A w przewidywaniu eskalacji napięć handlowych eksport wzrósł o 1,1 proc. m/m, z 1,9 proc. w lutym.
Wyzwania przed branżą to m.in. rola w finansowaniu gospodarki, transformacji energetycznej i rozwoju firm, a także obciążenia regulacyjne i podatkowe.
Chiński eksport wzrósł w kwietniu o 8,1 proc. w ujęciu dolarowym - mówią oficjalne dane. Sporą część eksportu przekierowano wówczas do Azji Południowo-Wschodniej.
Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że jego administracja zawarła umowę handlową z Wielką Brytanią. To pierwszy tego typu pakt, od rozpoczęcia przez Stany Zjednoczone serii wojen handlowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas