PMI. Stabilizacja koniunktury w strefie euro

Gospodarka Eurolandu przestała w kwietniu hamować. Rozwija się wprawdzie wolniej, niż na przełomie lat, ale nadal szybko.

Publikacja: 23.04.2018 12:30

PMI. Stabilizacja koniunktury w strefie euro

Foto: Bloomberg

Takie wnioski wyciągnąć można z wstępnego, kwietniowego odczytu PMI, mierzącego koniunkturę w przemyśle i usługach na podstawie ankiety wśród menedżerów przedsiębiorstw.

Wskaźnik ten, obliczany przez firmę IHS Markit, utrzymał się w kwietniu na marcowym poziomie 55,2 pkt. Wcześniej przez dwa miesiące z rzędu zniżkował, a ekonomiści przeciętnie oczekiwali jego kolejnej zniżki, do 54,8 pkt.

Każdy odczyt PMI powyżej 50 pkt oznacza, że sytuacja ankietowanych firm poprawiła się w porównaniu do poprzedniego miesiąca, dystans od tej granicy stanowi zaś miarę tempa tej poprawy. W styczniu PMI w strefie euro znalazł się najwyżej od 12 lat, na poziomie 58,8 pkt. W efekcie nawet po ostatnich zniżkach sygnalizuje szybkie tempo rozwoju gospodarki Eurolandu.

- W świetle historycznych zależności, PMI na obecnym poziomie jest spójny z tempem wzrostu PKB strefy euro w tempie 0,5 proc. kwartalnie – ocenił Jack Allen, ekonomista z Capital Economics. W całym 2018 r. gospodarka Eurolandu wciąż ma więc szansę urosnąć o ponad 2 proc., po 2,3 proc. w 2017 r. – Warto odnotować, że inne ankietowe wskaźniki aktywności w gospodarce nie spadły w tym roku równie mocno, co PMI – dodał.

Stabilizacja ogólnego PMI to wypadkowa spadku tego wskaźnika w sektorze przemysłowym (z 56,6 do 56 pkt) i lekkiej jego zwyżki w sektorze usługowym (z 54,9 do 55 pkt), ważniejszym dla gospodarki strefy euro. – Rozwój przemysłu ograniczają dwa czynniki. Po pierwsze, silniejsze euro wpływa negatywnie na napływ nowych zamówień do firm ze strefy euro. Po drugie, wyzwaniem są wąskie gardła po stronie podażowej, w tym niedobór wykwalifikowanych pracowników, szczególnie w Niemczech – skomentował poniedziałkowe dane Claus Vistesen, główny ekonomista ds. strefy euro w firmie analitycznej Pantheon Macroeconomics.

W samych Niemczech PMI (łącznie w sektorze przemysłowym i usługowym) wzrósł w kwietniu do 55,3 pkt, z 55,1 pkt w marcu. Z kolei we Francji wskaźnik ten zwyżkował z 56,3 do 56,9 pkt.

Gospodarka światowa
Sukces w Genewie. USA i Chiny zawarły porozumienie
Gospodarka światowa
Chiny i USA wracają do rozmów w sprawie ceł. Dojdzie do przełomu?
Gospodarka światowa
Brytyjski bank centralny obciął stopy, ale był daleki od jednomyślności
Gospodarka światowa
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp?
Materiał Promocyjny
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki
Gospodarka światowa
Dobry pierwszy kwartał niemieckiego przemysłu
Gospodarka światowa
Zaskakujący wzrost chińskiego eksportu