Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 22.05.2018 05:00 Publikacja: 22.05.2018 05:00
Steven Mnuchin, sekretarz skarbu USA.
Foto: Archiwum
Amerykańskie indeksy zaczęły poniedziałkową sesję od zwyżek, większość europejskich indeksów umiarkowanie zyskiwała, a brytyjski FTSE 100 ustanowił nowy rekord. Drożały m.in. miedź i soja, a dolar umocnił się wobec koszyka walut do najwyższego poziomu od pięciu miesięcy.
– Zawieszamy wojnę handlową. Zgodziliśmy się zawiesić podwyżki ceł, gdy będziemy starali się wdrożyć nasze ustalenia – zapewnił w niedzielę wieczorem Steven Mnuchin, amerykański sekretarz skarbu. W weekend zakończyła się w Waszyngtonie druga tura amerykańsko-chińskich rozmów handlowych. Z oficjalnego chińskiego komunikatu wynika, że Chiny zdecydowały się na większy import amerykańskich dóbr. „Chiny zgodziły się kupować dodatkowe ogromne ilości amerykańskich surowców rolnych. To będzie najlepsza rzecz, jaka się przydarzyła amerykańskim farmerom od wielu lat!" – napisał na Twitterze prezydent USA Donald Trump.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inflacja konsumencka w USA wyhamowała w kwietniu do 2,3 proc. z 2,4 proc. w marcu. Była ona niższa, niż oczekiwano.
USA i Chiny zgodziły się podczas negocjacji w Genewie na wzajemne obniżenie karnych ceł o 115 pkt proc. na 90 dni - ogłosił Scott Bessent, amerykański sekretarz skarbu.
USA i Chiny osiągnęły porozumienie w sprawie ograniczenia deficytu handlowego, twierdzą urzędnicy amerykańscy. Szczegóły mamy poznać w poniedziałek.
Sekretarz skarbu Scott Bessent oraz przedstawiciel handlowy USA Jamieson Greer rozpoczęli spotkania w Genewie z chińską delegacją kierowaną przez wicepremiera He Lifenga - poinformowała agencja Xinhua. To pierwsze takie spotkanie od rozpoczęcia wojny handlowej między oboma krajami.
Bank Anglii obciął główną stopę procentową o 25 pkt baz. do poziomu 4,25 proc. Ta decyzja była zgodna z prognozami analityków. Czwartkowa obniżka stóp była pierwszą od lutego, drugą w tym roku, a czwartą w obecnym cyklu luzowania polityki pieniężnej. Komitet Polityki Pieniężnej Banku Anglii nie był jednomyślny przy podejmowaniu tej decyzji. Pięciu jego członków (w tym Andrew Bailey, prezes Banku Anglii) opowiedziało się za cięciem o 25 pkt baz., dwoje za obniżką o 0,5 proc., a kolejnych dwoje (w tym Huw Pill, główny ekonomista Banku Anglii) za pozostawieniem stóp na dotychczasowym poziomie.
Część analityków spodziewa się, że amerykański bank centralny nie zdecyduje się nawet przed końcem roku na wznowienie luzowania polityki pieniężnej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas