O ile w zeszłym roku globalne dywidendy wyniosły rekordowe 1,252 bln USD (więcej niż np. nominalny PKB Meksyku), o tyle według prognoz analityków Janus Henderson ten rok będzie pod tym względem jeszcze lepszy. Dywidendy na świecie mają wzrosnąć o 8,5 proc.
Wzrost dywidend jest bardzo widoczny w USA. W I kwartale opiewały na 113 mld USD, co było kwartalnym rekordem. Prawie 80 proc. spółek zwiększyło dywidendy w porównaniu z takim samym okresem przed rokiem. Wpływ na to miały dość dobre wyniki spółek oraz reforma podatkowa, skłaniająca firmy do hojniejszego dzielenia się zyskami z akcjonariuszami.
– Niedawna reforma podatkowa w USA wzmacnia ten trend. Drugi kwartał jest zwykle ważny z przyczyn sezonowych dla wypłat dywidend przez europejskie firmy. Zobaczymy, że szerszy wachlarz branż i krajów przyczyni się do wzrostu – twierdzi Ben Lofthouse, dyrektor ds. globalnych rynków akcji w firmie Janus Henderson.
– Spółki dysponują rekordowymi lub bliskimi rekordu zasobami gotówki, więc mogą robić niemal wszystko, co im się podoba – wskazuje Howard Silverblatt, analityk z agencji Standard & Poor's.