Rekordowy kwartał dla wypłat dywidend

Dywidendy wypłacone przez spółki na całym świecie sięgnęły w I kwartale rekordowego poziomu 244,7 mld USD. Były o 10 proc. wyższe niż w tym samym kwartale rok wcześniej – obliczyła firma Janus Henderson Group.

Publikacja: 22.05.2018 05:00

Rekordowy kwartał dla wypłat dywidend

Foto: Adobestock

 

O ile w zeszłym roku globalne dywidendy wyniosły rekordowe 1,252 bln USD (więcej niż np. nominalny PKB Meksyku), o tyle według prognoz analityków Janus Henderson ten rok będzie pod tym względem jeszcze lepszy. Dywidendy na świecie mają wzrosnąć o 8,5 proc.

Wzrost dywidend jest bardzo widoczny w USA. W I kwartale opiewały na 113 mld USD, co było kwartalnym rekordem. Prawie 80 proc. spółek zwiększyło dywidendy w porównaniu z takim samym okresem przed rokiem. Wpływ na to miały dość dobre wyniki spółek oraz reforma podatkowa, skłaniająca firmy do hojniejszego dzielenia się zyskami z akcjonariuszami.

– Niedawna reforma podatkowa w USA wzmacnia ten trend. Drugi kwartał jest zwykle ważny z przyczyn sezonowych dla wypłat dywidend przez europejskie firmy. Zobaczymy, że szerszy wachlarz branż i krajów przyczyni się do wzrostu – twierdzi Ben Lofthouse, dyrektor ds. globalnych rynków akcji w firmie Janus Henderson.

– Spółki dysponują rekordowymi lub bliskimi rekordu zasobami gotówki, więc mogą robić niemal wszystko, co im się podoba – wskazuje Howard Silverblatt, analityk z agencji Standard & Poor's.

Kwartalny rekord wypłat dywidend został pobity w 11 krajach. I kwartał był pod tym względem dość udany w Europie. W Wielkiej Brytanii dywidendy wzrosły (bez uwzględniania czynników jednorazowych, dywidend specjalnych i zmian kursów walutowych) o 4,2 proc., a w Europie kontynentalnej o 3,9 proc. Jedynym regionem świata, w którym wypłacono mniejsze dywidendy, był region Azji i Pacyfiku. Spadły one tam o 3,1 proc.

Na rynkach wschodzących wypłacono w I kwartale 102,4 mld USD dywidend, o 8,6 proc. więcej niż rok wcześniej. 29,9 mld USD z tej sumy przypadło na Chiny, gdzie wypłaty dywidend wzrosły o 3,1 proc., i była to pierwsza ich zwyżka od trzech lat. Bardzo mocno  – aż 35,7 proc. – wzrosły dywidendy w Rosji.

Dane i prognozy Janus Henderson nie wyszczególniają Polski. Wygląda jednak na to, że 2018 r. powinien być dla naszego rynku dobry pod względem wypłat dywidend, choć rekord raczej nie zostanie pobity. Wypłatom sprzyja to, że na koniec 2017 r. spółki z GPW dysponowały zasobami gotówki wynoszącymi ponad 46 mld zł, czyli o 2,6 mld zł większymi niż rok wcześniej. Od początku roku do końca zeszłego tygodnia 24 spółki wypłaciły dywidendy, a ponad 120 zapowiedziało ich wypłaty. Ich liczba powinna wzrosnąć w nadchodzących dniach. HK

Gospodarka światowa
Sukces w Genewie. USA i Chiny zawarły porozumienie
Gospodarka światowa
Chiny i USA wracają do rozmów w sprawie ceł. Dojdzie do przełomu?
Gospodarka światowa
Brytyjski bank centralny obciął stopy, ale był daleki od jednomyślności
Gospodarka światowa
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp?
Materiał Promocyjny
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki
Gospodarka światowa
Dobry pierwszy kwartał niemieckiego przemysłu
Gospodarka światowa
Zaskakujący wzrost chińskiego eksportu