Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 23.05.2018 05:00 Publikacja: 23.05.2018 05:00
Giuseppe Conte, wybrany na premiera Włoch.
Foto: Archiwum
Później spadała, ale sytuacja na tym rynku może jeszcze długo być nerwowa. Jeszcze na początku maja rentowność tych papierów była mniejsza niż 1,8 proc. Koszt CDS (instrumentów ubezpieczających przed bankructwem dłużnika) dla włoskich obligacji wzrósł do 137 pkt baz. Jest on wciąż stosunkowo niski, ale przebił koszt CDS dla podobnych rosyjskich papierów. Inwestorów niepokoi to, że nowy włoski rząd utworzą populistyczne partie: Liga Północna i Ruch Pięciu Gwiazd. Ich obaw nie zmniejszyło to, że partie te wyznaczyły na premiera mało znanego i niemającego dotąd związków z polityką Giuseppe Conte, profesora prawa z Uniwersytetu Florenckiego.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
USA i Chiny osiągnęły porozumienie w sprawie ograniczenia deficytu handlowego, twierdzą urzędnicy amerykańscy. Szczegóły mamy poznać w poniedziałek.
Sekretarz skarbu Scott Bessent oraz przedstawiciel handlowy USA Jamieson Greer rozpoczęli spotkania w Genewie z chińską delegacją kierowaną przez wicepremiera He Lifenga - poinformowała agencja Xinhua. To pierwsze takie spotkanie od rozpoczęcia wojny handlowej między oboma krajami.
Bank Anglii obciął główną stopę procentową o 25 pkt baz. do poziomu 4,25 proc. Ta decyzja była zgodna z prognozami analityków. Czwartkowa obniżka stóp była pierwszą od lutego, drugą w tym roku, a czwartą w obecnym cyklu luzowania polityki pieniężnej. Komitet Polityki Pieniężnej Banku Anglii nie był jednomyślny przy podejmowaniu tej decyzji. Pięciu jego członków (w tym Andrew Bailey, prezes Banku Anglii) opowiedziało się za cięciem o 25 pkt baz., dwoje za obniżką o 0,5 proc., a kolejnych dwoje (w tym Huw Pill, główny ekonomista Banku Anglii) za pozostawieniem stóp na dotychczasowym poziomie.
Część analityków spodziewa się, że amerykański bank centralny nie zdecyduje się nawet przed końcem roku na wznowienie luzowania polityki pieniężnej.
W tym roku – dokładnie 12 maja – mija 15 lat od giełdowego debiutu spółki, która dziś jest największym konglomeratem finansowym w naszej części Europy. Jak giełdowa historia PZU wygląda z perspektywy czasu i jakie plany ma jedna z największych spółek notowanych w Warszawie?
Produkcja przemysłowa wzrosła o 3 proc. w ujęciu miesięcznym, z -1,3 proc. w lutym. W ujęciu rocznym produkcja przemysłowa jednak była niższa o 0,2 proc. A w przewidywaniu eskalacji napięć handlowych eksport wzrósł o 1,1 proc. m/m, z 1,9 proc. w lutym.
Chiński eksport wzrósł w kwietniu o 8,1 proc. w ujęciu dolarowym - mówią oficjalne dane. Sporą część eksportu przekierowano wówczas do Azji Południowo-Wschodniej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas