Unia obiecuje Stanom ripostę

Komisja Europejska obiecała zareagować na decyzję USA o obłożeniu cłem unijnej stali i aluminium

Publikacja: 01.06.2018 07:03

Unia obiecuje Stanom ripostę

Foto: Adobestock

Poza retorsjami wystąpi ze skargą do WTO. — To zły dzień dla światowego handlu — oświadczył w Brukseli Jean-Claude Juncker. — Uruchomimy więc natychmiast procedurę w WTO i w najbliższych godzinach ogłosimy kontrposunięcia. Jest całkowicie niedopuszczalne, by jeden kraj narzucał jednostronne działania w sferze światowego handlu — dodał.

Komisarz ds. handlu, Cecilia Mälmstrom potępiła postępowanie Amerykanów. — Stany Zjednoczone usiłowały użyć groźby restrykcji handlowych jako dźwigni uzyskania ustępstw ze strony Unii Europejskiej. Nie w taki sposób będziemy robić interesy, a z pewnością nie z parterami, przyjaciółmi i sojusznikami od dawna. Teraz mamy jasność: odpowiedź Unii będzie proporcjonalna i zgodna z normami WTO. Teraz wnosimy sprawę do WTO, aby rozstrzygnąć różnicę zdań, bo te posunięcia USA są wyraźnie sprzeczne z uzgodnionymi normami międzynarodowymi. Również wprowadzimy posunięcia przywracające równowagę i podejmiemy niezbędne decyzje dla ochrony rynku Unii przed zachwianiem handlu spowodowanym amerykańskimi restrykcjami.

Angela Merkel zapowiedziała w Lizbonie przed ogłoszeniem decyzji w Waszyngtonie, że Unia Europejska udzieli „inteligentnej, zdeterminowanej i wspólnie uzgodnionej" odpowiedzi. — Nie znamy jeszcze decyzji, ale jeśli cła mają być wprowadzone, to zajmiemy wyraźne stanowisko Unii. Jesteśmy przekonani, że te cła nie są zgodne z przepisami WTO.

Dla niemieckiego szefa dyplomacji, Heiko Maasa, „naszą odpowiedzią na +Najpierw Ameryka+ może być tylko +zjednoczona Unia+. — Nie możemy zrozumieć tej decyzji i odrzucamy ją — dodał.

Decyzję administracji Trumpa o cłach skrytykował ważny republikanin, przewodniczący komisji zasobów i środków w Izbie Reprezentantów, Kevin Brady. — Kiedy chodzi o nieuczciwy handel stalą i aluminium, to Meksyk, Kanada i Europa nie są problemem, a są nim Chiny. Te cła są strzałem w niewłaściwy cel.

Brady wezwał administrację do wyłączenia z ceł importowych „tych ważnych partnerów dla bezpieczeństwa narodowego" i dodał, że przedstawiciele administracji „będą musieli stawić się na Kapitolu i udzielić odpowiedzi o tej bezmyślnej szkodzie, jaką te cła wyrządzają naszym firmom".

Gospodarka światowa
Sukces w Genewie. USA i Chiny zawarły porozumienie
Gospodarka światowa
Chiny i USA wracają do rozmów w sprawie ceł. Dojdzie do przełomu?
Gospodarka światowa
Brytyjski bank centralny obciął stopy, ale był daleki od jednomyślności
Gospodarka światowa
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp?
Materiał Promocyjny
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki
Gospodarka światowa
Dobry pierwszy kwartał niemieckiego przemysłu
Gospodarka światowa
Zaskakujący wzrost chińskiego eksportu