EBC. Wygaszenie QE nie zakończy luzowania

Od ostatniego posiedzenia Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego na rynkach finansowych nasilają się spekulacje, że po zakończeniu ilościowego łagodzenia polityki pieniężnej (QE) frankfurcka instytucja będzie próbowała pobudzać gospodarkę poprzez zmiany w strukturze aktywów, które zakumulowała w ramach tego programu.

Publikacja: 13.07.2018 05:02

EBC. Wygaszenie QE nie zakończy luzowania

Foto: Bloomberg

Miałoby to przypominać tzw. operację twist, którą w latach 2011–2012 prowadził bank centralny USA. Opublikowane w czwartek sprawozdanie z czerwcowego posiedzenia decydentów z EBC dodaje tym spekulacjom wiarygodności.

Rada Prezesów ogłosiła wówczas, że program QE, w ramach którego instytucja ta skupuje za wykreowane pieniądze instrumenty dłużne za 30 mld euro miesięcznie, od września zostanie ograniczony, a z końcem roku wygaszony. Zapowiedziała też, że podwyżka stóp procentowych, która może być kolejnym krokiem do normalizacji polityki pieniężnej, jest możliwa najwcześniej po lecie 2019 r. Jeszcze długo po wygaszeniu QE EBC będzie też reinwestował wpływy z zapadających obligacji ze swojego portfela. Na początku lipca Agencja Reutera, powołując się na przedstawicieli frankfurckiej instytucji, podała, że w ramach tego procesu EBC będzie się starał wydłużyć średni okres zapadalności aktywów, co wymagałoby kupowania długoterminowych obligacji w miejsce zapadających. Miałoby to na celu utrzymanie na niskim poziomie rentowności długoterminowych obligacji skarbowych krajów Eurolandu.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Gospodarka światowa
Strefa euro wróciła do wzrostów. Powiew optymizmu
Gospodarka światowa
USA. Vibecesja, czyli gdy dane rozmijają się z nastrojami zwykłych ludzi
Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają