W rankingu preferowanych przez inwestorów walut na IV kwartał złoty zajął czwarte miejsce. Wyżej znalazły się tylko peso meksykańskie, rubel rosyjski oraz real brazylijski. W zestawieniu najlepszych wschodzących rynków obligacji na ostatni kwartał tego roku Polska znalazła się na siódmym miejscu.

Większość inwestorów ankietowanych przez agencję Bloomberga uważa, że wschodzące rynki akcji, walut i obligacji sięgnęły już dna i w IV kwartale powinny rosnąć. Sondaż przeprowadzono wśród inwestorów z 26 instytucji finansowych. Przedstawiciele tylko ośmiu instytucji uważają, że ostatni kwartał tego roku przyniesie dalszą przecenę na wschodzących rynkach akcji. Po dziesięciu ankietowanych prognozuje spadki na wschodzących rynkach walut i obligacji.

– Zaufanie do rynków wschodzących zostało przywrócone. Odpowiedź na zawirowania w Argentynie i Turcji była wyraźna, a kalendarz polityczny na nadchodzące miesiące wydaje się być łagodniejszy. Większość gospodarek wschodzących jest w stosunkowo dobrej kondycji – twierdzi Marcelo Assalin, szef działu długu rynków wschodzących w funduszu NV Investment Partners.

Indeks rynków wschodzących MSCI Emerging Markets stracił od tegorocznego szczytu 23 proc. Bieżący kwartał zaczął się dla niego kiepsko. Początek października przyniósł silną przecenę zarówno na rynkach wschodzących, jak i rozwiniętych. W efekcie MSCI Emerging Markets spadł do poziomu z maja 2017 r.