Ostry wzrost zmienności na rynkach

VIX, czyli indeks odzwierciedlający zmienność na amerykańskim rynku akcji (zwany również "indeksem strachu") znalazł się najwyżej od lutego. Choć od tegorocznego szczytu (37,3 pkt) dzieliło go w piątek około 10 pkt, to skok zmienności jest wyraźnie widoczny.

Publikacja: 26.10.2018 13:53

Ostry wzrost zmienności na rynkach

Foto: Bloomberg

Foto: Bloomberg

Kontrakty terminowe wskazują, że piątkowa sesja w USA zacznie się od solidnych spadków, w reakcji m.in. na rozczarowujące wyniki Amazonu i Alphabet. (Amazon tracił w handlu przedsesyjnym nawet 9 proc. a Alphabet ponad 5 proc.) W czwartek przyniosła duże zwyżki - m.in. z powodu dobrych wyników Twittera. Pod znakiem wzrostów upłynął też wtorek a poniedziałek i środa przyniosły ostrą przecenę.

- Nie jest niczym zaskakującym, że widzimy skok zmienności na rynkach. Dzieje się tak dlatego, że Fed jest bardzo natarczywy jeśli chodzi o realizację planu przewidującego podwyżki stóp w tym i w przyszłym roku a jednocześnie nie powiedział on niczego uspokajającego podczas ostatniej rynkowej przeceny - twierdzi w rozmowie z CNBC rynkowy guru Mohamed El-Erian, główny doradca ekonomiczny Allianza.

Większość indeksów giełdowych z Europy i Azji traciło podczas piątkowej sesji. Niemiecki DAX spadał w piątek po południu o 1,7 proc., francuski CAC 40 zniżkował o 2,1 proc. a polski WIG 20 o 1,7. Ogólnoświatowy indeks MSCI All Countries spadał już piąty tydzień z rzędu i była to jego najdłuższa seria spadków od 2013 r. Indeks MSCI Asia-Pacific schodził głębiej w bessę. Od tegorocznego szczytu stracił on już 21 proc. Akcje z regionu Azji i Pacyfiku straciły w tym roku na wartości już 4,9 bln USD.

Do wzrostu zmienności na globalnych rynkach akcji przyczyniło się szereg czynników, m.in.: zacieśnianie polityki pieniężnej przez Fed, amerykańsko-chińska wojna handlowa, obawy przed spowolnieniem gospodarczym w Chinach i spór pomiędzy Włochami i Komisją Europejską. W takim środowisku inwestorzy reagują bardziej nerwowo na negatywne niespodzianki w trakcie sezonu wyników.

– Były duże oczekiwania co do tego sezonu wyników. Wyniki nie okazały się jednak tak dobre, jak ludzie się spodziewali. Dotyczy to szczególnie Amazonu, którego prognozy na przyszłość okazały się wyjątkowo mało ambitne – przyznaje King Lip, główny strateg z amerykańskiej spółki Baker Avenue Asset Management.

Papiery Amazonu traciły aż 8,8 proc. na początku piątkowej sesji. Akcje Alphabetu (spółki matki Google’a) zniżkowały wówczas o 3,9 proc.

Spadki na globalnych giełdach nieco jednak wyhamowały po publikacji danych o amerykańskim PKB. Wzrósł on w trzecim kwartale o 3,5 proc. (kw./kw.), gdy średnia prognoz analityków mówiła o zwyżce o 3,3 proc. W drugim kwartale sięgnął on 4,2 proc.

Dobra sytuacja na amerykańskim rynku pracy (najniższa stopa bezrobocia od 50 lat) przyczyniła się w trzecim kwartale do wzrostu wydatków konsumentów o 4 proc., czyli bardziej niż się spodziewano. Następne kwartały mogą przynieść lekkie spowolnienie. M.in. w związku z tym, że spada oddziaływanie wdrożonych na początku roku cięć podatków.

– Ogólnie gospodarka amerykańska ma solidną dynamikę wzrostową. Ale dane wskazują już, że impuls wzrostowy w postaci stymulacji fiskalnej będzie tymczasowy – twierdzi Michael Gapen, ekonomista z banku Barclays.

Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.