Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 31.10.2018 05:00 Publikacja: 31.10.2018 05:00
Foto: parkiet.com
Do tych zapowiedzi odniósł się Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, który stwierdził, że KE wspiera wysiłki Chorwacji mające na celu wejście do strefy euro. Komisja może pomagać władzom w Zagrzebiu technicznie i finansowo w tych staraniach. Dombrovskis podkreślił jednak również, że kraje zamierzające przystąpić do strefy euro powinny wykazać „odporność ekonomiczną" i przeprowadzać reformy strukturalne.
Oficjalne kryteria przystąpienia do strefy euro przewidują, że kraj gotowy przyjąć wspólną walutę: nie może mieć deficytu finansów publicznych większego niż 3 proc. PKB, nie może mieć długu publicznego większego niż 60 proc. PKB, musi mieć stopę inflacji odbiegającą co najwyżej o 1,5 pkt proc. od trzech „najstabilniejszych cenowo" państw członkowskich, długoterminowe stopy procentowe mogą być w nim do 2 pkt proc. wyższe niż w trzech najstabilniejszych pod tym względem krajach strefy euro, musi uczestniczyć przez co najmniej dwa lata w mechanizmie ERM2 i mieć prawo dostosowane do wymagań unii walutowej. Chorwacja obecnie spełnia tylko część z tych kryteriów. O ile w tym roku według prognoz Komisji Europejskiej będzie miała nadwyżkę finansów publicznych wynoszącą 0,7 proc. PKB oraz inflację sięgającą 1,4 proc., o tyle jej dług publiczny może wynieść na koniec roku 73,7 proc. PKB. W przyszłym roku ma co prawda zostać zmniejszony do 69,7 proc. PKB, ale nie wiadomo, jak szybko uda się go zbić poniżej dopuszczalnych 60 proc. PKB.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Koniec pewnej epoki. W sobotę na corocznym spotkaniu akcjonariuszy Berkshire Hathaway dotychczasowy prezes i główny akcjonariusz Warren Buffett ogłosił, że z końcem roku przejdzie na emeryturę. Zastąpić ma go Greg Abel.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Kontrolowany przez Warrena Buffetta wehikuł finansowy Berkshire Hathaway Inc. opublikował w sobotę wyniki za pierwszy kwartał tego roku, które pokazały znaczny spadek zysków operacyjnych w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Konglomerat, który posiada udziały w firmach z branż ubezpieczeniowej, transportowej, energetycznej, detalicznej i innych, ostrzegł również, że cła mogą dodatkowo uderzyć w zyski.
Kartel eksporterów ropy naftowej OPEC+ zdecydował o kolejnym zwiększeniu wydobycia. Od czerwca na rynek popłynie dodatkowe 411 tys. baryłek ropy dziennie.
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas