Jak dotąd Amerykanie nałożyli karne cła na chińskie towary, których roczny import do USA sięga łącznie 250 mld USD. Do ostatniej rundy podwyżek doszło we wrześniu. Wprowadzono wówczas 10-proc. cła na chińskie towary importowane rocznie za 200 mld USD. Wraz z końcem roku cło to może zostać podniesione do 25 proc. Chińczycy odpowiedzieli karnymi cłami na amerykańskie towary importowane do Chin łącznie za 110 mld USD rocznie. I nie mają już większego pola manewru, jeśli chodzi o podwyższanie ceł na dobra ze Stanów Zjednoczonych. Według danych amerykańskiego Biura Statystycznego przez cały 2017 r. wyeksportowano z USA do Chin dobra warte łącznie 129,9 mld USD. W tym czasie import z ChRL do USA sięgnął aż 505,5 mld USD.
Ekonomiści wskazują, że skutki wojny handlowej będą silniej odczuwalne przez amerykańską i chińską gospodarkę prawdopodobnie dopiero na początku przyszłego roku, ale jak dotąd konflikt ten mocniej uderzył w Chiny. Niepokój związany z wojną handlową mocno przyczynił się do rozpoczęcia bessy na chińskich giełdach, a wzrost PKB Chin w trzecim kwartale (6,5 proc. r./r.) był najsłabszy od 2009 r. Wojna handlowa przyczyniła się też do pogorszenia prognoz zysków niektórych amerykańskich spółek (np. producenta maszyn budowlanych Caterpillar), przeceny na amerykańskich giełdach i spadku cen niektórych surowców rolnych, ale jej skutki dla gospodarki realnej USA były bardzo ograniczone. Administracja Trumpa może więc czuć pokusę, by mocniej przycisnąć Chiny w kwestii handlu. – Myślę, że zawrzemy wspaniałą umowę z Chinami, a musi ona być wspaniała, gdyż Chiny wykorzystywały nasz kraj – stwierdził prezydent Trump w rozmowie z Fox News.
Amerykanie sięgają również po punktowe uderzenia w chińskie spółki. Departament Handlu wprowadził w poniedziałek zakaz sprzedaży amerykańskich komponentów firmie Fujian Jinhua Integrated Circuit Company – chińskiemu producentowi podzespołów komputerowych. Firma ta została oskarżona o prowadzenie działalności zagrażającej bezpieczeństwu narodowemu USA. Ta państwowa spółka została wcześniej oskarżona przez amerykańską firmę Micron o kradzież jej własności intelektualnej. HK