– Jesteśmy bardzo podekscytowani perspektywami rozwoju technologii w Chinach - stwierdziła Jing Ulrich, cytowana przez CNBC dyrektor zarządzająca regionu Azji i Pacyfiku w JP Morgan Chase.

Pod względem technologicznym Chiny przez ostatnie kilka lat bardzo się rozwinęły. Wiodą globalny prym w dziedzinie sztucznej inteligencji oraz rozwijają technologie związaną z produkcją pojazdów elektrycznych i płatności elektronicznej. – Sądzę, że w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat w niektórych z tych segmentów pojawi się wiele (chińskich – red.) jednorożców i superjednorożców (wartość powyżej 10 mld USD – red.), które powinny być bardzo, bardzo popularne wśród inwestorów na całym świecie - powiedział Jing Ulrich.

Jak pokazują dane crunchbase news, od początku roku do sierpnia na świecie przeprowadzono 23 oferty publiczne startupów, które osiągnęły wycenę ponad 1 mld USD. W Stanach Zjednoczonych i w Chinach było po 9 takich IPO, w Europie 4, a w Japonii – jedno. Jeśli chodzi o liczbę tego rodzaju ofert publicznych, to 2018 r. będzie rekordowy. Tylko w ciągu ośmiu pierwszych miesięcy zostało przeprowadzonych 23 IPO jednorożców, wobec 17 w 2017 r. i 6 w 2016 r. W tym roku największym tego typu debiutem może pochwalić się chińska spółka Xiaomi. Została wyceniona na około 54 mld USD.

Napięta sytuacja na linii Waszyngton – Pekin nie pomaga jednak w pełni rozwinąć się chińskiemu rynkowi IPO. Inwestorzy będą bacznie obserwować weekendowe spotkanie prezydenta Donalda Trumpa z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem na szczycie G20 w Buenos Aires. – Obie strony zasiądą do stołu, aby wypracować jakąś rezolucję, chociaż może być ona krótkoterminowa, to tymczasowy rozejm powinien być pozytywny dla rynków – powiedział Ulrich.

Według danych The Global Unicorn Club obecnie na świecie istnieją 293 jednorożce, których łączna wartość wynosi 973 mld USD.