Spółka tłumaczy, że ma to związek z utrzymującą się konkurencją cen i spadkiem popytu na układy pamięci. Układy pamięci, które są używane w telefonach komórkowych i serwerach, odpowiadają za główne źródło przychodów firmy.
W II kwartale zysk operacyjny Samsunga wyniósł 6,5 bln koreańskich wonów (5,5 mld USD). W analogicznym okresie rok wcześniej spółka wypracowała zysk operacyjny na poziomie 14,9 bln koreańskich wonów (12,7 mld USD). Pomimo znacznego pogorszenia wyników w ujęciu rocznym, zysk i tak okazał się lepszy od 6 bilionów wonów, które zakładali analitycy.
- Wyniki rzeczywiście były nieco lepsze od oczekiwań rynkowych, jednak ma to związek z wystąpieniem zdarzenia o charakterze jednorazowym - powiedział Sanjeev Rana, starszy analityk w CLSA. Reuters poinformował, że Samsung zarobił około 800 mld wonów za wyświetlacze sprzedane Apple'owi.
Rick Seo, analityk z HSBC tłumaczy, że nadwyżka podaży i spowolnienie popytu na układy pamięci stworzyły trudne środowisko dla działalności Samsunga. Ponadto słaba sprzedaż najnowszego flagowego telefonu Galaxy S10 również negatywnie odbiła się na wynikach.
Samsung zajmuje się również tworzeniem kluczowych komponentów dla producentów konkurencyjnych telefonów. Sprzedaje swoje podzespoły m.in. Huaweiowi, który odnotował 40-proc. spadek sprzedaży zagranicznej smartfonów po wpisaniu firmy na czarną listę rządu USA.