Firma Coface zajmuje się m.in. oceną ryzyka inwestycyjnego w poszczególnych krajach. Przyznaje państwom oceny określające prawdopodobieństwo pojawienia się problemów z wypłacalnością kontrahentów z danego kraju. (Oceny te dotyczą tylko spółek, a nie długu publicznego.) Są one rozdzielane według ośmiostopniowej skali: A1, A2, A3, A4, B, C, D ,E (w której A1 oznacza najmniejsze ryzyko a E największe). Ocena dla Polski pozostaje na poziomie A3. Coface obniżył jednak oceny dla ważnych partnerów handlowych naszego kraju.

- Ryzyko wzrosło m.in. w przypadku Niemiec (ocena obniżona do A2) oraz Czech (do A3). Te dwa kraje są odbiorcą ponad 1/3 polskiego eksportu. Ponadto, obniżono ocenę sektora motoryzacyjnego w Europie, w tym w największych krajach Europy Zachodniej, które są kluczowymi rynkami dla polskiej branży motoryzacyjnej. Ocena Polski pozostała na niezmienionym poziomie, czyli A3. Nasza gospodarka oraz przedsiębiorstwa w Polsce są uzależnione od koniunktury w strefie euro, w tym spowalniającej gospodarki niemieckiej, jednak udział eksportu w PKB nie jest tak wysoki jak chociażby w przypadku Czech czy Słowacji. W rezultacie firmy w Polsce mogą w większym stopniu korzystać z rosnącego popytu krajowego, który w najbliższych miesiącach będzie dodatkowo wspierany przez wprowadzane działania fiskalne – twierdzi Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Europie Centralnej.

Obcięto również oceny dla: Austrii (z A1 do A2), dla Słowacji (z A2 do A3) i dla Islandii (z A2 do A3). Podwyższono je natomiast dla: Uzbekistanu (z C do B) i Kirgistanu (z D do C).

Coface jako jedno z głównych zagrożeń dla światowej gospodarki widzi wojnę handlową. „Napięcia handlowe między Chinami a Stanami Zjednoczonymi przyczynią się, wraz z niższym popytem krajowym, do spowolnienia gospodarki USA, gdzie wzrost gospodarczy szacuje się na 2,5 proc. w roku bieżącym i zaledwie 1,3 proc. w roku 2020, w porównaniu do 2,9 proc. w roku 2018. W przypadku Chin, wojna handlowa doprowadziła w szczególności do 10-procentowego spadku eksportu do Stanów Zjednoczonych w ciągu pierwszych czterech miesięcy roku. Ogólnie rzecz biorąc niepewność co do wyników negocjacji między rządami Chin i USA oraz atmosfera napięcia wynikająca z tej wojny handlowej wciąż rzutuje na poziom zaufania przedsiębiorstw. W roku ubiegłym wartości wskaźników zaufania przedsiębiorstw spadły w wielu krajach na całym świecie, zwłaszcza w sektorach produkcyjnych" – piszą analitycy Coface.