Alan Turing (1912-1954) był jednym z najwybitniejszych matematyków w XX w. Uznawany jest on za jednego z twórców informatyki i za człowieka, którego prace stały się fundamentami do badań nad sztuczną inteligencją. W trakcie drugiej wojny światowej pracował w ośrodku kryptologicznym brytyjskiego wywiadu w Bletchley Park nad łamaniem niemieckich szyfrów.
Po wojnie zaprojektował jeden z pierwszych komputerów elektronicznych. Mimo ogromnych zasług dla Imperium Brytyjskiego, w 1952 r. został skazany za „obrazę moralności publicznej" (homoseksualizm), by uniknąć więzienia wybrał proponowaną mu przez sąd terapię hormonalną, która bardzo zaszkodziła jego zdrowiu. Zmarł w 1954 r. w wyniku zatrucia cyjankiem. Podejrzewano, że przyczyną jego śmierci było samobójstwo lub nieostrożne obchodzenie się z chemikaliami w laboratorium. W 2009 r. brytyjski rząd przeprosił za szykany wobec Turinga, a w 2013 r. królowa Elżbieta II ułaskawiła go.
Na banknocie 50-funtowym z wizerunkiem Turinga będzie widniał cytat z tego uczonego. „To tylko przedsmak tego, co nadejdzie i cień tego, co będzie". Pojawi się na nim również fragment obliczeń z jednej z jego prac.