Rynek finansowy w krytycznym punkcie

– Możemy znajdować się teraz w najniebezpieczniejszym momencie od czasu kryzysu finansowego w 2009 r. z powodu konfliktu między USA i Chinami – uważa Lawrence Summers, były główny doradca ekonomiczny prezydenta USA Baracka Obamy.

Publikacja: 06.08.2019 15:06

Rynek finansowy w krytycznym punkcie

Foto: AFP

Istnieją głębokie obawy dotyczące wzrostu napięcia w stosunkach między Waszyngtonem a Pekinem po tym, jak prezydent Donald Trump zapowiedział, że nałoży nowe taryfy celne na chińskie towary, a amerykański Departament Skarbu ogłosił w poniedziałek, że Chiny manipulują juanem.

Jak twierdzą analitycy, koniec sporu nie nadejdzie szybko. Goldman Sachs zmienił swoje wcześniejsze prognozy i nie oczekuje już, że dwie największe gospodarki świata osiągną porozumienie w sprawie handlu przed wyborami prezydenckimi w USA w 2020 r.

Napięcia doprowadziły do wyprzedaży na głównych światowych rynkach akcji. Dow Jones w poniedziałek spadł o ponad 700 pkt., co było największym jednodniowym spadkiem w tym roku i jednocześnie szóstym pod względem skali w historii. Chiński indeks Shanghai Composite przez ostatnie pięć sesji spadł o blisko 6 proc.

– Rynki sugerują obecnie najwyższe ryzyko recesji od 2011 r. Spadek średnio i długoterminowych rentowności jest złowieszczy – dodał Summers. W poniedziałek rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji spadła do 1,75 proc., co jest najniższym poziomem od października 2016 r. Oprocentowanie 10-letnich brytyjskich obligacji zmalało do 0,5 proc., najniższego poziomu w historii, a rentowność 30-letnich niemieckich papierów dłużnych spadła poniżej zera.

Dodatkowo notowania złoto, uważanego za najbezpieczniejszą inwestycję, oscylują obecnie w okolicach 6-letniego maksimum. Królewski metal od początku roku zdrożał o ponad 14 proc., a w poniedziałek jego cena osiągnęła tegoroczny szczyt na poziomie 1475 USD za uncję.

Nie wszyscy są jednak tak sceptyczni jak Summers. – Wzywam ludzi, aby zastanowili się nad tym, zanim wszystko sprzedadzą. To nie jest rok 2009 – powiedział Jim Cramer, rynkowy guru i gospodarz popularnego programu „Mad Money" w CNBC.

Gospodarka światowa
Berkshire Hathaway gromadzi gotówkę. Buffett pozbywa się akcji
Gospodarka światowa
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Gospodarka światowa
Strefa euro wróciła do wzrostów. Powiew optymizmu
Gospodarka światowa
USA. Vibecesja, czyli gdy dane rozmijają się z nastrojami zwykłych ludzi
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale