Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 07.08.2019 05:00 Publikacja: 07.08.2019 05:00
Foto: Bloomberg
Zwolnienia najczęściej mają miejsce w działach inwestycyjnych, które nie przynoszą zadowalających przychodów. Londyn, uznawany obecnie za europejskie centrum finansowe to miasto gdzie pracę traci najwięcej osób, a jednym z powodów jest brexit i związana z nim niepewność co do przyszłych stosunków i powiązań finansowych między Wielką Brytanią a Unią Europejską.
Ostatnim bankiem, który zdecydował się na redukcję zatrudnienia jest największy pod względem aktywów pożyczkodawca w Europie HSBC. Pracę stracić może nawet 4,7 tys. osób, głownie na stanowiskach wyższego szczebla. Oznacza to, że zwolnienia mogą dotknąć 2 proc. ogólnej liczby zatrudnionych, a oszczędności z tytułu wynagrodzeń sięgną 4 proc. Informacja o planowanej redukcji etatów pojawiła się po tym, jak John Flint, prezes HSBC ustąpił ze stanowiska. Jego tymczasowy zastępca, Mark Tucker powiedział, że chociaż bank jest na dobrej drodze do realizacji strategii, konieczna jest zmiana przywództwa. Mimo że HSBC ma siedzibę w Londynie, większość swoich przychodów czerpie z rynku azjatyckiego, w szczególności z Chin. Jak zaznacza bank, wpływ napięć na linii Waszyngton – Pekin zaczyna być widoczny w Państwie Środka.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Kontrolowany przez Warrena Buffetta wehikuł finansowy Berkshire Hathaway Inc. opublikował w sobotę wyniki za pierwszy kwartał tego roku, które pokazały znaczny spadek zysków operacyjnych w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Konglomerat, który posiada udziały w firmach z branż ubezpieczeniowej, transportowej, energetycznej, detalicznej i innych, ostrzegł również, że cła mogą dodatkowo uderzyć w zyski.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Kartel eksporterów ropy naftowej OPEC+ zdecydował o kolejnym zwiększeniu wydobycia. Od czerwca na rynek popłynie dodatkowe 411 tys. baryłek ropy dziennie.
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Chińskie władze zawiesiły 125-procentowe cło na amerykański etan. Zrobiły to, by ratować swój przemysł chemiczny, nie posiadający odpowiedniej alternatywy wobec surowca z USA.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas